14.11.2024 Tanger - Maroko
Den D nastal a my odjíždíme z parkoviště do přístavu. Hned vedle přístavu odkud odplouvají lodě je veliké parkoviště, opravdu veliké, nehrozí, že bychom se nevešli, ale na noc se zavírá vjezdová brána a otevírá se až v šest hodin ráno.
Kdo odjíždí trochu později, může v klidu toto parkoviště využít. Zde jsou souřadnice 36.11956° -5.44219°. A zatím co budu povídat o DANĚ, která teď hýbe celým Španělskem, ai Češi se díky Valenci dozvídají, že nějaká DANA existuje, prohlídneme si pár fotek z cesty a města Tanger.
Opět nám volali a psali přátelé, jestli nás nezasáhly přívaly vody jako teď byly v Malaze. Naštěstí nezasáhly a ani déšť nebyl tak silný, přesto, že jsme od Malagy vlastně kousek. Část Malagy se proměnila v řeku plnou bahna a páchala škody.
Tentokrát bylo obyvatelstvo dost dopředu varováno, a tak nedošlo ke ztrátám na životě, aspoň co jsme se dočetli, ale škody budou opět obrovské. S přáteli jsme se bavili o Daně, že již 4 zimní sezónu trávíme na jihu Španělska, a přesto jsme ještě nikdy nezaznamenali škody, vyplavenou vesnici, město, nebo jen plné odvodňovací koryto po řádění DANY v kopcích nad pobřežím.
Říkali jsme si, to není možné, že bychom to ani jednou nezaznamenali, když tu Danu mají v různé intenzitě ročně. Kdybychom byli bývali jeli Valencií ne podle pobřeží, ale vrchem jí objeli, tak bychom ani neviděli tu hrůzu, kterou DANA způsobila a zkrátka, nevěděli bychom nic. Zprávy na cestě až tolik nesledujeme a nejspíš by nám to uniklo.
Zase jsem trochu pátrala na stránkách a pro ty zvídavější zde uvedu pár informací, které by mohly cestovatele zajímat místní. Máme tady podzimní DANU, zimní Filoménu a další meteorologickou zajímavost „studenou kapku“. Nějaký informace jsem už v souvislosti s Valenci uvedla ale tady je to zase jinak vysvětleno.
Povětrnostní systémy Dana se vytváří, když je oblast nízkého tlaku „odříznuta“ od proudu proudícího proudu. To znamená, že místo toho, aby se pohybovaly regiony relativně rychle, zablokují se ve stejné oblasti, což vede k vytrvalým dešťům po dnech.
Chladnější vzduch vysoko v atmosféře se setkává s teplejším vzduchem proudícím ze Středozemního moře, který zesiluje bouři.
Meteorologické systémy Dana nejsou ve Španělsku zvláštní – v západním období k nim obvykle Střed přibližně 10 až 20krát ročně.
Tato druhá Dana, v Malaze, v první polovině listopadu není šťastna za tak extrémní nebo pomalu se pohybující jako ta, která zasáhla Valenci na konci října.
Na nejvlhčích místech – zejména v okolí Malagy a Granady – by však tento týden mohlo spadnout 180 mm srážek – během několika dní spadlo asi dva měsíce srážek. Nebezpečí budou také velké kroupy a bouřlivý vítr.
Příčinou tohoto počasí je fenomén, který tvoří ve Středozemním moři, zvaný Depresión Aislada en Nive katastrofles Altos (DANA) , španělský výraz, který překládá jako aktuální depresi na vysokých úrovních. Podle španělské státní meteorologické agentury (Aemet) ve Valencii byla nejzávažnější DANA zaznamenaná v 21. století. V některých oblastech srážky dosahovaly až 500 litrů na metr čtvereční . DANA se vytváří, když se studený vzduch od Atlantiku az vnitrozemí setká s velmi teplým vzduchem blízko povrchu, zejména nad teplými vodami Středozemního moře. Tato kombinace vytváří výrazný teplotní rozdíl mezi různými vrstvami atmosféry, což zase, že teplý vzduch snadno vzhůru a nasytí se vodní párou.
Pokud se tento teplotní kontrast spojí s vlhkostí a energií ze Středomoří, které jsou po letních měsících velmi teplé, výsledkem jsou silné bouřky a přívalové deště.
Minulý týden několik meteorologických map naznačovalo průchodch studených vzduchových hmot. Tento jev je poměrně neobvyklý, protože chladné povětrnostní podmínky byly způsobeny tzv. zima kapkou (anglicky cold drop ), která přišla od severovýchodu. Studená kapka je oblast vyššího nízkého tlaku vzduchu, která se nachází ve velkých výškách a není možné zaznamenat při zemi. Tato konkrétní studená kapka se původně oddělila v polární oblasti, což vysvětluje přenos studené vzduchové hmoty do Evropy v minulém týdnu. Počasí v Evropě bylo tedy ovlivněno z východu, což je zvláštní, protože evropské meteorologické jevy jsou obvykle ovlivňovány vzduchovými hmotami z Atlantského oceánu.
Já vím, je to dlouhé, ale zajímavé.
Tak a my už se plavíme do Maroka. Vše proběhlo, jak mělo, aut je na trajektu hrstka, a tak jsme odjeli chvíli po deváté. Pár minut zpoždění. Hodinu a půl dlouhá plavba utekla jako voda a náš Dyk jí jako mazák skoro celou prospal. Trochu to houpalo, ve Španělsku fouká vítr a prší, nicméně, čím blíže jsme Maroku, tím je počasí lepší a lepší.
Později napíšu veškeré podrobnosti k trajektu pro ty, kteří rádi do Maroka cestovali, ale mají obavy. Něco podobného, jako jsem napsal podrobný manuál k plavbě na Kanárské ostrovy v kapitole Rady na cestu – Trajekty - Kanárské ostrovy. A protože jsem tak dlouho probírala DANU dnešní den vezmu naději.
Koupili jsme si kartu na internet, Neomezená data, koupili jsme si plynovou lahev, koupili jsme si granátové jablko skoro ¾ kilové za 18 Kč a kilo luxusní mandarinky za dvacku.
Plujeme do Afriky
Video pro dnešní den, klikněte na tento odkaz.
Dnešní trasa je: