12.4.2024 kanál Rhona du Rhin - Francie
Krásný vylet po řece Le Doubs a kanálu Rhona du Rhin.
Nádherný kousek území u města Montbeliard a je jedno na kterou stranu se z města vydáme.
Cyklotrasy jsou upravené a bezpečně vedené většinou mimo silnice. Po deváté hodině jsme vystartovali ze STLP, který je přímo u řeky a zdarma. Samozřejmě, než vyjíždíme, tak se třikrát převlékám.
Sluníčko začalo pálit, a tak jdou nejdříve jednotlivé vrstvy oblečení dolů, a nakonec si beru na sebe lehké letní. Důležité je, nic nenechat náhodě a rezervní, teplé si vzít s sebou. Tak už je konečně zřejmé, proč sebou tahám dvě velké brašny na nosiči. Pravda, jedna je plná náhradních dílů na kolo, lepení, pumpička a tak podobně a druhá je plná mého oblečení a samozřejmě, nezbytné svačinky.
Jedeme po proudu řeky a kanálu nějakých 15 kilometrů a nazpět nás naše trasa zavede na nedaleký kopec Mont Bart, kde je bývalá pevnost Fort du Mont Bart.
Pevnost byla postavena mezi listopadem 1874 a červencem 1877 jako součást systému opevnění Séré de Rivières.
Z pevnosti je úžasný výhled do dáli, na údolí Doubs a Allan v nadmořské výšce 497 metrů.
Konečně přichází ke slovu svačinka, miska ovoce a celozrnný chlebíček. Projeli jsme si pár vesnic a míříme zpět. Kousíček od našeho stání je ještě městský park Montbeliard, který je nádherný.
Tak tam jsme si to opravdu užili. Krásný park plný všelijakých skulptur,
fontánek, kamenné koule, kterou díky spodní vodě otočím a celou jí roztočím.
Jak je možné, že dokážu jednou rukou, dokonce jedním prstem pohnout mnohaset kilogramovou žulovou koulí jako je tato?
Trochu jsem zapátrala a vysvětlení, princip je vlastně jednoduchý.
Koule plave v misce na velmi tenké vrstvě vody (řádově několik desetin milimetru). Hlavním důvodem tak velmi tenké vrstvy je bezpečnost – aby ani ty nejmenší prstíčky nevnikly do prostoru mezi koulí a miskou. Velmi tenká vrstva vody způsobuje, že jde koule velmi lehce uvést do pohybu, a naopak velmi dlouho trvá, než se sama od sebe zastaví. Mezi koulí a miskou je proto minimální tření. Jediné možné tření, které vzniká, je způsobeno viskozitou vrstvy kapaliny (na stejném principu pracují i válečková ložiska).
Aby se koule udržela v levitujícím stavu, je nutné vyrovnat tíhu koule jinou silou směřující vzhůru. Tato síla vzniká díky tlaku vody a závisí na dynamické viskozitě vody, přítoku, poloměru koule a tloušťce vrstvy vody.
Nádherný den jsme si užili bylo teploučko bezvětří a pohoda.
Doporučuji, když pojedete okolo se zde na den dva zastavit, projet se na kolech a užít si tohoto krásného kousku Francie. Rozhodně to stojí za to.