10.11.2022 Concarneau - Le Conguet - Bretaň - Francie
V oblasti Finistére jsou samozřejmě maličké přístavy, velké přístavy a kouzelná malá historická městečka.
Jak už jsem říkala, Bretaň je tak jiná, tolik se odlišuje od zbytku Francie, že už snad ani víc to nejde.
Historické město Quimer máme poněkud z ruky, ale přístavní město Concarneau máme přímo na cestě. Ostatně, jak jinak když jedeme podél pobřeží.
Concarneau není nijak velké, je to město s klasickou výstavbou obytných domů, ale nás zajímá Ville Close.
Jedná se o velmi staré opevněné město na ostrově, dneska spojené mostem. Skalnatý vrch byl obydlený dávno před tím, než se zde začalo stavět opevnění.
Je to příběh veskrze většiny opevněných měst, kdy se stavělo opevnění, aby ochránilo domy uvnitř. Opevnění se v průběhu staletí zvyšovalo, rozšiřovalo a vylepšovalo.
Tak jak se dovnitř stěhovali lidé doufajíc v ochranu silných zdí, tak se opevnění dál a dál zvětšovala. Podobný osud mělo i opevnění na ostrově Concarneau, které je dneska ukázkou středověké architektury a až na vršku opevnění obdivujeme mohutnost hradeb.
Nicméně, dneska je to vyloženě turistická atrakce. Spousta restaurací, kaváren a prodejen všech možných suvenýrů a oblečení buď místní výroby nebo regionálních specialit.
Co samozřejmě Zdendu zaujalo, prodejna čokolády, kde se i spousta zde prodávaných výrobků vyrábí v zázemí prodejny.
Cena je samozřejmě vyšší, ale milovník čokolády se ocitne v ráji.
Veskrze ruční výroba a ta nejkvalitnější čokoláda zajistí pravý gurmánský zážitek.
Já na sladké zrovna dvakrát nejsem a ani ústřice ve vedlejším regionu mě zrovna dvakrát neoslovily, ale jakmile se dostaneme do Španělska, které je proslavené výrobou jamónu, tak to bude jiný.
Jamónu bych se doslova ujedla anebo se těším na kila a kila lahodných španělských pomerančů. Tak to mohu v jakémkoliv, přímo nezřízeném množství.
Jen jsem dneska udělala velkou chybu. Vycházeli jsme po poledni, bylo krásně slunečno a mě se zdálo, že je i teplo, což bylo, kolem 15 °C a mylně jsem se domnívala, že tenké punčocháče k sukýnce a silný svetr mi bude bohatě stačit.
Vždycky když takhle někam jdeme mám obrovské dilema, co si vzít na sebe, aby mi nebyla zima anebo naopak, horko.
Tak, když je horko, dá se bunda svléknout, jenomže se mi s ní zase nechce půl dne vláčet, ale když je zima a není co si doobléknout, tak je to potíž.
Samozřejmě, v polovině cesty se nebe zatáhlo, ochladilo se a do toho všeho začal foukat vítr, což ještě chlad umocnilo. No, přišla jsem domů zmrzlá jako preclík a řádně vyfoukaná. Naštěstí jsem měla velkou šálu, tak jsem si jí omotala kolem hlavy, abych nějak ustála aspoň ten vítr.
Dalším moc hezkým městem je přístavní Le Conguet.
Opět historická stará část je úžasná sbírka kamenných domů, domků a všelijakých staveb sloužících rybářům.
Celou pobřežní cestu lemují moc hezké fotografie věnované tvrdé práci rybářů.
Máme krásné počasí a po mnoha a mnoha dnech kdy foukalo tak, že se mi ani z auta nechtělo, dneska je téměř bezvětří a sluníčko a teplo.
Když jsem se dívala na informace o tomto rybářském městě, dost mě pobavila informace, že podnebí je tu kvalifikováno jako „upřímné oceánské klima“.
Tak to je dobrá zpráva. Docela by mě zajímalo, jak vypadá takové „neupřímné oceánské klima“.
Když to, co zde zažíváme je „upřímné“ tak mohu všechny ubezpečit, že opravdu upřímně říkám, poznávání a objevování krás Atlantiku na podzim je pěkná pitomost.
Pokud ovšem nejsme milovníky všelijakých vodních radovánek na prknech, s padákem anebo s plachtou, tak ryze obyčejný cestovatel si tu užije permanentního deště a větru, který dokáže lomcovat obytným vozem tak, že po pár dnech je nám totálně ukradená krásná vyhlídka, kde bychom mohli na noc stát a sledovat zapadající slunce do vln oceánu.
Vidina klidného spánku nám velí, odjet a zbaběle se skovat někam mezi domy a čím větší domy tím lepší. Romantika jde holt stranou.
To že nám občas projede pod okny nějaké auto je neskonale menší ústrk, než když s námi hází vítr ze strany na stranu.
Francouzi mají totiž typologii podnebí Francie, která má v kontinentální Francii osm hlavních typů podnebí. Asi nemá smysl vypisovat jednotlivé typy, ale informace že existuje ve Francii „upřímné oceánské klima“ se určitě může hodit.
Cestovatelé podél Středozemního moře nepřijdou zkrátka, ti mají zase pro změnu „Typ č. 8: Upřímné středomořské klima“.
Přeji všem, pěkný večer.
Video pro dnešní den, klikni na tento odkaz.
Mapa cesty: