1.3.2022 Huelva - Andalusie - Španělsko
Dnešní den je výjimečný, jedeme se podívat na okraj Huelvy, na tři repliky lodí, se kterými se plavil Kolumbus.
A než si prohlédneme pár foteček z muzea, či jak to nazvat, kde jsou věrné repliky vystavené a my se můžeme podívat aspoň na horní palubu, což většinou není možné, uděláme si krátký výlet do historie a povíme si jen základní informace o Krištofu Kolumbovi. S Krištofem Kolumbem jsme se nedávno setkali, sice jen s jeho hrobkou, ale o tom se zmíním později.
Kryštof Kolumbus se narodil asi 31. října 1451? ale datum úmrtí už se ví drobet přesněji 20. května 1506. Byl to mořeplavec a kolonizátor narozený v Janově v severozápadní Itálii.
Ve službách Katolických králů Španělska uskutečnil čtyři plavby přes Atlantský oceán, které v Evropě probudily zájem o nový kontinent, později nazvaný Amerika. Tyto výpravy a Kolumbovy snahy o založení trvalých sídel na Hispaniole zahájily španělskou kolonizaci, která vyústila v soutěž evropských mocností o kolonizaci Jižní i Severní Ameriky.
A už se dostávám k našim třem bárkám, které si právě prohlížíme.
3. srpna 1492 vyplul Kolumbus se třemi karavelami z přístavu Palos blízko Huelvy.
Největší loď Santa Maria, které velel Juan de la Cosa, byla dlouhá 39,1 metrů,
Pinta byla dlouhá 17,8 metrů a velel jí Martín Alonzo Pinzón a Nina,
které velel Vicente Yáñez Pinzón, měřila 17,1 metrů. Flotila celkem čítala asi sto mužů. Tak to je pro nás naprosto nepředstavitelná informace.
Na třech lodích se plavilo asi 100 mužů a kdo na takové kocábce byl, dá mi za pravdu, že nikdo ze současníků vůbec nechápe, jak se ti muži tam vešli.
Ale oni se neplavili pár dnů, na lodi strávili skoro tři měsíce! A není to jen o tom, jak a kam se poskládalo 40 mužů protože na výpravu sebou vezli živá zvířata, ohromné zásoby vody, potravin a samozřejmě vše možné, aby se 40 námořníků nakrmilo.
Zvířata se postupně zabíjela, to ano, potraviny se postupně zpracovaly, ale stejně to musel být neuvěřitelný logistický oříšek vše poskládat tak, aby jednak nic nechybělo a aby se při bouři loď nenaklonila a nepotopila jen díky tomu, že zásoby byly šatně rozložené. Každopádně, je to něco naprosto neskutečného.
Santa María byla zřejmě malá karaka, nebo nao (nau). Sloužila jako velící a zásobovací loď pro Kolumbovu výpravu. Posádku tvořilo asi 40 mužů.
Jediná samostatná místnost byla na Santa Maria.
Karaka byla obchodní nebo válečná loď, která se začala používat ve 14. století ve Středomoří především v Janově a Benátkách, ale od 15. století byla užívána Portugalskem a Španělskem při jejich výzkumných plavbách podél Afriky a do Ameriky. V průběhu 16. století se z karaky vyvinul mohutnější typ lodi, galeona.
Santa María byla sice vlajkovou, ale nejpomalejší z Kolumbových lodí. Loď měla kompletní palubu (menší lodě měly pouze částečně podpalubí) a tři stěžně. O rozměrech lodi není nic bližšího známo, když z doby její existence se nedochovala žádná dokumentace a ani pouhé zobrazení lodi. Rozměry jsou proto pouze odhadovány. Podle některých zdrojů byla loď dlouhá asi 40 metrů a široká 8 metrů.
Během své první cesty v roce 1492 dosáhl Kolumbus místo plánovaného Japonska břehů Bahamských ostrovů a přistál na místě, které pojmenoval San Salvador.
Během tří dalších výprav navštívil Velké i Malé Antily, pobřeží Venezuely a Střední Ameriky, které zabral pro Španělské impérium.
Po návratu z poslední výpravy se Kolumbus usadil v Seville, kde se snažil zajistit svým synům bohatství, tituly a pocty, které mu byly slíbeny.
Po smrti jeho ochránkyně Isabely Kastilské v roce 1504 se mu to ale moc nedařilo. Pro jeho dědice byl uznán pouze titul admirál; tituly místokrál a guvernér Západní Indie byly potvrzeny jen jemu.
Kolumbus se později usadil ve Valladolidu, kde zemřel 20. května 1506 ve věku 54 let, tedy jako velmi mladý. A tak, jak se Kolumbus skoro celý svůj život plavil po světě, zdá se, že i po smrti se mu cestování stalo osudným. Takže byl nejdříve pochován ve Valladolidu a poté, o pár let později se přestěhoval do kláštera de las Cuevas v Seville. Za dalších pár let byl převezen do katedrály v Santo Domingu a v roce 1795, když Hispaniolu obsadili Francouzi, byly ostatky přemístěny do Havany na Kubě. Když Kuba získala nezávislost na Španělsku v důsledku Španělsko-americké války v roce 1898, byl Kolumbus převezen zpět do Sevilly.
Kolumbův náhrobek v Katedrále Panny Marie v Seville; tumbu nesou králové Kastilie, Leónu, Aragonie a Navarry.
Dlouhá léta se vedly spory, jestli v Seville jsou opravdu ostatky Kolumba a jestli tam náhodou nejsou ostatky jeho syna, ale poslední výzkumy a testy DNA naznačují, ale jen naznačují, že kosti v Seville jsou asi, možná, opravdu, Kolumbovy, je ale možné, že některé jeho ostatky se nacházejí i jinde.
A ještě na závěr, Kolumbovým vnukem vymřelo Kolumbovo mužské legitimní potomstvo.
Tím bych asi ukončila výlet do historie a povídání o velkém močřeplavci Krištofu Kolumbovi.
Přespíme na velikém parkovišti před muzeem a zítra pojedeme dál.
Máme v plánu další Via Verde a hlavně, potřebujeme zajet k McDonalds, abychom vložili do stránek.
Video pro dnešní den, klikni na tento odkaz.
Dnešní trasa je: