21.1.2021 Malveira -Mafra - Okolí Lisabonu - Portugalsko
Včerejší den nejen že propršel, ale potřebovali jsme si odfouknout a udělat klidový den.
Zkrátka, potřebovali jsme něco málo nakoupit, natankovat plyn, Zdenda se pustil do opravy droníka, už má důležitý náhradní díl a já si, jak jinak četla, uklidila co bylo potřeba a tak vůbec. Ale dneska už jedeme dál.
Počasí se nijak nelepší. Je teplo, což je fajn, ale přeháňky jsou stále a olověné nebe nad námi nevypadá na nějaké valné zlepšení. Máme před sebou jeden unikát a tím je Mafra.
Maličké městečko v sobě skrývá Palácio Nacional de Mafra, kterou bychom si rádi prohlédli. Maličké, jedenáctitisícové městečko vypadá mnohem větší, než je. Roztahané domky kolem paláce, příjemné uličky a co je hlavní, stání pro obytky vyloženě na dohled paláce. Dokonce je tu i servisní místo, ale je strašně ošklivo a počasí se dál horší.
. Vlastně, než jsme se stihli naobědvat, tak navzdory celkem slušné předpovědi začíná silně mžít a padá neskutečná mlha. Tak jsme si palác prohlédli alespoň z auta, protože silnice vede vyloženě skrz náměstí před palácem.
1200 pokojů, dvě zvonice ukrývají největší sbírku zvonů na světě, 97 kusů z nichž je 92 původních. Do Mafry se docela určitě vrátíme, ale za slušnějšího počasí.
Zvedá se silný vítr a velitelé vozů se dohodli, že odtud odjedeme. Jsme na kopci a potřebujeme se na noc někam ukrýt.
Kousek máme městečko Malveira, které se zdá být vhodné a stání pro obytná auta je maličké, ale v tuto chvíli se na něj vejdeme pohodlně i my. Tím se dostávám k stání v Portugalsku, téma, které znepokojuje všechny, kdo tímto směrem cestovali, cestují nebo budou cestovat.
Znalkyně karavainingu v Čechách a samozřejmě v Evropě uveřejnila zprávu, že od letošního roku je v Portugalsku zakázané stání mimo kempy. Jistě, my to také víme, ale to je hodně podobné, jako zákaz kempování na divoko, stání mimo kempy v Itálii. Tam je to totožné a už hodně dlouho, a to samé platí v mnoha dalších zemích.
Nicméně, jak nám napsal Antonio, kolega s obytným vozem, Portugalci už s tímto zákonem pracují od září a zatím se nijak valně policie do stíhání karavanistů nehrne. Můžeme se jen dohadovat, proč tento zákaz vzniknul.
Možná jeden z důvodů je, že po zrušení výjimečných stavů v okolních zemích se spousta karavanistů přesunula do Portugalska a samozřejmě, v létě a samozřejmě, brala místa na stání i místním. Jak víme od dalšího mladíka z Čech, který už 4 roky žije a pracuje v Portugalsku, problém je, že stání na divoko není až tak málo a surfisti – místní nelibě nesou invazi cizích surfistů a pak jim škodí. Propíchané pneumatiky, hrozby podpálených aut a tak podobně.
Vůbec není pravda, že by to byli zfetovaný debilové, kteří dělají okolo sebe akorát bordel, jak se na FB pár lidí vyjádřilo v reakci na informaci o zákazu. Stáli jsme na jejich stání a celý den okolo nás chodili se surfy na pláž nebo z pláže. Poctivě odnášeli tašky s odpadky do popelnice na silnici a kus od nás bylo servisní místo. Dost mi to nadzvedlo, protože my se setkali s mladými lidmi, kteří uměli hezky pozdravit, na rozdíl od mnohých skalních karavanistů, auta neustále čistili, vymetali a hlavně, měli i velmi drahá auta a vůbec není pravda, že jsou to pitomci, kteří chodí na potřebu hned za auto.
Jistě, stojí v hloučku, stojí u sebe, protože je spojuje vášeň pro jízdu po vlnách, surfing a pokud nejsme vyloženě drzí a necpeme se mezi ně, tak skutečně jsou to pohodáři. Mě by jenom zajímalo, jestli si z těch kritiků někdo vůbec dokáže představit, co by takové zaneřádění okolí aut vydalo na sluníčku. To by tam nikdo nevydržel. Ale to je škoda mluvit. Mě se jen líbí, jak hned všichni přispěchají s odsudky a jasným názorem. Tři neděle už cestujeme ve dvou autech po Portugalsku, mnohokrát jsme spali mimo stání pro obytná auta, ale vždy na povoleném parkovišti. Mnohokrát nás viděla Národní garda nebo Policie, ale ani jednou o nás neprojevili zájem. Jde o to chovat se slušně, neprovokovat nepořádkem kolem sebe, tím mám na mysli nevysouvat markýzu, když nejsme na oficiálním stání kde to není zakázáno, křesílka, pokud je vyndáme tak na noc samozřejmě uklidíme.
Grilujeme jen tam, kde bychom podle našeho úsudku, nemuseli nikomu vadit. Přeci jenom, i Portugalci jsou jistě hodně citlivý na otevřený oheň, byť z dřevěného uhlí a hlavně, tady když to v létě chytne, tak v tu ránu vyhoří ohromná oblast. Pokud by se stalo, že opravdu zaparkujeme špatně, může se stát, že přehlédneme zákazovou značku, vždy je dobré mít připravený plán B. To je, kam se přesunout v případě, že nás navštíví Policie a vyhodí z našeho místa. Nikdy, nikdy, nikdy se s Policií nedohadujeme. To podtrhuji, přeci jenom, jsme v cizí zemi a s Policií se nediskutuje. Policii, i když si myslíme, že jsme v právu, tak Policii se omluvíme za chybu a okamžitě balíme a jedeme jinam. Víme, od Antonia, že by mohli být citlivý na stání v Národních parcích, chráněných územích a samozřejmě, na místech, která nám už od pohledu říkají, že tady by to bylo sice hezké, ale mohl by být problém. Zkrátka, nehrajeme si na chytráky, nesnažíme se Policii přesvědčit o své pravdě a pak je šance, že nám sami řeknou, kam máme zajet a kde je pro nás vhodnější místo, jak se nám už párkrát stalo.
A zvláště exponovaná místa je asi lepší navštívit na jaře, podzim nebo v zimě. V létě je vždy problém s parkováním u moře, s vystresovanými místňáky, kterým bereme místa na stání, s Policií, která stále něco musí řešit.
Video pro dnešní den, klikni na tento odkaz.
Dnešní trasa je: