18.1.2020 pohoří Anaga - Tenerife - Kanárské ostrovy - Španělsko
Před námi je velký výlet do parque rural de Anaga“, což je v místní hierarchii parků na třetím místě.
Ano, ano, tam někam pojedeme a Ála už je v plné zbroji.
Tady se chráněná území člení poněkud jinak, než jsme zvyklý, a protože se s touto tématikou tady budu určitě ještě zabývat, a protože řadu parků navštívíme, bude dobré si hned z kraje ujasnit, jak to tu vlastně mají, ale to až za chvíli.
Nejdříve ovšem zajíždíme do krásného městečka La Laguna.
Bereme svačinu a oběd, sedáme na kola a jedeme směrem na Santa Cruz de Tenerife, které jakoby objíždíme po okrajových částích města a už se dostáváme do velmi starého města na Tenerife La Laguna.
La Laguna je zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Samozřejmě, historické centrum, které je maličké a za chvíli ho máme prošlapané.
Město La Laguna, bývalo hlavním městem celého ostrova. A už v roce 1510 dostalo erbovní znak Juany I. Kastilské.
Pomaličku vedeme kola, protože to ani jinak nejde. Bylo by to bezohledné vůči ostatním návštěvníkům a hlavně, zbytečné.
Dáváme si oběd u katedrály, která je uvnitř moc pěkná. Celé je to tu pěkné, příjemné a takové hravé.
Spousta krásných dřevěných balkonů, domy jsou barevně natřené, a to působí hodně svěžím dojmem.
Známý je dům na Calle Carrera 66 nádherně modře natřený, hned u katedrály. Dům dříve patřil surrealistickému malíři Oscaru Dominguezi.
Najedený, posilněný jedeme dál už do parque rural de Anaga.
Na Tenerife je celkem 43 chráněných území, která pokrývají 48,5% rozlohy ostrova. Tato území jsou rozdělena do 8 kategorií.
1 národní park (parque nacional)
1 přírodní park (parque natural)
2 venkovské parky (parque rural)
4 integrované přírodní rezervace (reservas naturales integrales)
6 speciálních přírodní rezervací (reservas naturales especiales)
14 přírodních památek (monumento natural)
9 chráněných krajinných celků (paisaje protegido)
6 míst vědeckého zájmu (sitio de interés científico)
Nejrozlehlejšími chráněnými oblastmi jsou parque nacional del Teide (189,90 km²) a parque natural de la Corona Forestal (466,13 km²) v centrální části, parque rural de Anaga (144,18 km²) na severovýchodě a parque rural de Teno (80,63 km²) na západě ostrova.
Nevím, co víc by se dalo říct, jen, že je to tu opravdu krásné. Drsné pohoří Anaga je geologicky nejstarší část Tenerife a návštěvníkům nabízí nepřeberné množství výhledů do dáli. Je to kouzlo, a ještě ke všemu se nám vydařilo počasí, že nejsou mraky, není nízká oblačnost a ani kupodivu není zamženo.
Jedeme a jedeme a nutno říct, že se nám jede hodně dobře. Poněkud je na silnici problém s turisty, kteří si vypůjčili auto a snaží se za den vidět vše co je v jejich silách, ale bohužel, tady se moc předjíždět nedá, a tak se občas za námi vytvoří kolona netrpělivých aut.
Zdenda s Alenkou vymysleli překrásnou trasu, která je plná stoupání, sjezdů a samozřejmě, zastávek na focení. Jsme poměrně vysoko.
Vystoupali jsme od hladiny moře do 1000 m což je hodně, ale slovy klasika Járy Cimrmana „stálo to za to“.
Nakonec se kluci dohodli, že pojedeme dál a uděláme si krásný okruh. Původně jsme se měli vracet totožnou cestou zpět, nebo alespoň tak jsem to pochopila, ale jedeme dál jakoby po hřebenu s občasnými stoupáním.
Závěrečný sjezd na pláž Terezitas měl pouhých 12 km a byl to teda sešup. Večer jsme klasicky seděli a povídali a stále je o čem. Myslím, že zítra mě bude hodně bolet sedací část, i když naše sedla jsou dost pohodlná, přeci jenom, jsme toho na kolech ještě moc nenajezdili. Těch pár výletů na La Palma byly vesměs krátké záležitosti, ale dneska to byl pro mne výlet s velkým V.
Dnešní trasa byla: