16.1.2020 San Andrés - Tenerife - Kanárské ostrovy - Španělsko
15.12.2020 Čekání na trajekt
Dnešní den je dnem posledním na Las Palmas.
Ještě jsme si dopoledne udělali, co bylo potřeba na hotelovém internetu, zkontrolovali odjezdy trajektů, jestli se něco neposunulo a jedeme si stoupnout na silnici u přístavu.
Přístav máme hned za rohem a naštěstí jak v okénku Fred Olsen tak Armas mají otevřené okénko a prodávají lístky. Holt, chce to jít pro lístky odpoledne. Tyto dvě společnosti jedou nad ránem a naše Trasmediterranéa jede až v pátek, tak okénko je celý týden zavřené až v den odjezdu lodi se otevírá. https://www.directferries.cz/?_ga=2.199130863.1996425369.1579439940-317619519.1579439940 . Jen co nás maličko udivilo, byly ceny trajektu na internetu. Vůbec, ale vůbec neodpovídali realitě.
Celou dobu byl Fred Olsen za 340 eur za trajekt mezi La Palma a Tenerife, na internetu, a najednou u okénka je za 117. Celou dobu byla Armas za 140 eur a najednou je za 119 eur. Moc to nechápu, ale je to tak, a nakonec jedeme katamaránem s Fredy Olsen, protože je jednak nejlevnější, najednou, a hlavně líbí se nám jako loď, a ještě ke všemu je rychlejší.
Jen bych doporučila, najet na parkoviště před lodí až v nejzazší chvíli, jinak jsme celou noc vzhůru. Parkoviště v přístavu se pro nás otevřelo v 9 hodin večer, což je sice fajn, nemusíme stát na ulici, ale nese to sebou jedno malé ale o to nepříjemnější úskalí.
Každý den obě dvě společnosti odjíždějí Armas ve 4 ráno a Fred Olsen v 5 ráno, nejzazší doba přistavění auta – check-in je 60 min, ale celou noc se nakládají kamiony, buď do jedné nebo druhé lodě a to je neskutečný kravál a loď Armas vydává celou noc dunivý zvuk z motorů, které jedou sice na volnoběh, ale nedá se spát.
Takže, jediná rada je, najet do přístavu hodinu před odjezdem a máme alespoň do 4 h ráno možnost se vyspat.
My jsme prakticky celou noc nespali. Jelikož se na okna skel nedávají až do poslední chvíle žádné lístky společnosti, se kterou jedeme, tak snaživý regulovčík nás vzbudí kolem druhé hodiny s dotazem, kterou že to lodí jedeme.
Pak nám další snaživec po dalším dotazu plácl na okno jméno lodi a už byl klid.
Fred Olsen je vskutku parádní loď a kromě toho, že jede průměrně 60 km/h, což je velmi slušná rychlost, tak vnitřní vybavení je hodně pěkné.
Nakonec jsme po 4 hodinách na Tenerife a slušně zmožený jedeme do nákupní zóny na snad klidný spánek. Faktem je, že jsme v sekundě usnuli a spali dobré tři hodiny.
Pak už následoval velký nákup a jedeme za přáteli Zdendou a Alenkou do San Andrés na Playa Teresitas.
Máme to nějakých 80 km, a protože na Tenerife budeme mít ještě dost a dost času, použili jsme pro rychlý přesun místní dálnici, která je, jak jinak, perfektní.
Playa Teresitas je velká pláž, kde je jednak krásné koupání, spousta bílého písku dovezeného ze Sahary a hlavně, je tu dostatek pro nás místa.
Vypůjčené foto
Na kraji parkují obytky, pak jsou osobní auta a po pravé straně zase spousta obytných aut. Je nás tu docela dost a jak je vidět, stání je tolerované.
Dokonce přijela policie, pomaličku nás všechny objela, zapsali si SPZ, to nevíme proč, ale možná jen pro přehled a zase odjeli.
Voda je na pláži. Dá se docela pohodlně načepovat do kanystrů ze sprch a jinak nic víc nepotřebujeme. Nabídka toalet je velká, spousta velkokapacitních odpadkových kontejnerů, a tak není nač si stěžovat.
Večer jsme ogrilovali bramboráčky a Ála osmažila norské tresky, které vlastnoručně se Zdendou nachytali a byli jako vždy nepřekonatelné. Norská treska je lahodná ryba, které se hned tak něco nevyrovná. Je to lahůdka.
No a povídání nebere konce. A abych nezapomněla, máme tu čest se konečně seznámit s cestovatelskou legendou a ohromným znalcem Kanárských ostrovů Jirkou Bömem a jeho ženou Ivou. Samozřejmě, jejich naprosto dokonalá vestavba je taky skvělá.
Geniálně řešený prostor, který před mnoha lety postavila firma Concorde a na autě je vidět, jak je s péčí a láskou opatrováno. Nikde nejsou vidět známky rzi, zašlé nečistoty a tak podobně, jak bývá u starších aut, kdy si občas majitelé myslí, že už to ani nestojí za to. Tak tato vestavba je ukázkou toho, jak může obytka vypadat i po více jak dvou desetiletích velmi častého používání a cestování.
My jsme se ocitli na skoro nejsevernějším konci ostrova, východní straně. Kousek nad Santa Cruz de Tenerife.
Nad námi je venkovský park Anaga, který patří mezi největší chráněná území. Tady mají chráněná území maličko jinak členěné, než jsme zvyklý.
Ale o tom si povíme pozítří, protože to pojedeme na velký výlet do kopců nad námi do Anaga.
Dnešní trasa je: trajekt - 4 h a po pevnině 104 km