12.10.2019 Plage De Piemanson - Francie
Projíždíme maličkými městečky, která jsou, jak jinak, hezká.
Jen by na můj vkus mohlo být méně kruhových objezdů a zpomalovacích pásů, protože je jedeme krokem.
Však je vidět, jak jsou plné rýh od aut, které zde drhly podvozky aut. Musíme opatrně a tím se nám velmi krátká cesta neskutečně protahuje, ale, tak, nejsme na závodech, že ano?
Dostáváme se do delty řeky Rhôny, která kousek dál ústí do moře, ale předtím, než jí moře pohltí, vytvoří spoustu mokřadů a vedlejších koryt.
Máme možnost buď jedno rameno objet až k Arlesu, což je skoro 100 km nebo jet trajektem. Před námi je rozhodnutí, zda zaplatit naftu za 100 km objížďku, nebo 10 eur za trajekt.
Zdendovi to vyšlo s ohledem na cenu nafty, že trajekt a objížďka je tak jedna ku jedné, a tak jedeme trajektem.
Za pár minut jsme na druhé straně a můžeme pokračovat dál do vesnice Salin-de-Giraud kudy dál pojedeme na ohromnou pláž Plage De Piemanson.
Je tady ohromné parkoviště pro obytná auta a karavany. Tady je tolik místa, že si můžeme vybírat, kde budeme stát. Tato pláž je velmi známá surfařům a padáčkářům respektive, vyznavačům sportovního plachtění na moři Kiteboardingu.
Je tady velké množství mladých lidí, kteří se učí plachtit, a i mnoho už zkušených, kteří na vlnách provádějí vyloženě psí kusy.
Je to krásná podívaná, ale jsme tu jak na větrné hůrce, a tak se k večeru jedeme skovat mezi kolegy, kousek od moře.
Koukáme na nádhernou lagunu, vpravo máme moře a je nám fajn.
Jsme v oblasti Camargue, která je vyhlášená jako chráněná oblast Parc naturel régional de Camargue.
Ohromná plocha 850 km2 je plně k dispozici velikému množství ptactva, které touto oblastí migruje, které sem přiletí strávit mírnou zimu, nebo kteří tady jen žijí. Nejpůsobivějším zástupcem ptačí říše je růžový plameňák, který si oblíbil zdejší mírné zimy. Druhým velkým lákadlem této oblasti jsou bílý kamergueští koně. Ty tady na farmách chovají pro turisty, ale divocí koně jsou v mokřadech, kdy je při trošce štěstí můžeme zahlédnout.
My jsme dneska měli kliku na plameňáky. Je jich na vodních plochách ohromné množství a je skvělé, že někteří jsou v dosahu našeho báječného fotoaparátu. I když chvílemi mám pocit, že jsme měli kliku na zvláštní druh plameňáků a to, plameňáky bezhlavé.
Je krásné sledovat, jak si v bahýnku jakoby podupávají a tím zvíří bahno a dostanou se k larvám a já nevím k čemu všemu, co se v bahně skrývá.
Je to takový taneček s hlavou pod vodou. Ale nakonec stejně hlavu vystrčí z vody a trochu se narovnají, takže vidíme, že skutečně hlavy mají, a to je fajn.
Píše se, že se plameňáci zbarvují se zimou, ale tady máme malé hejno šedivých plameňáků.
Buď jsou to místní otužilci, nebo mláďata, kteří se ještě nestihly vybarvit.
Tak jsme si prohlédli plameňáky, a ještě se koukneme na vyhlídku Point de Vue,
která je nad velikou salinou, neboli salins, solnou pánví.
Z vyhlídky je vidět do dáli a všude jsou velké nádrže na slanou vodu, která se zde přirozeným způsobem odpařuje a následně ohromné stroje sůl ze země jakoby seškrabávají a auty odváží na hromadu.
Ta je vskutku úctyhodných rozměrů.
Je tu moc hezky a myslím, že by byla škoda tuto oblast minout. Parkování je velmi pohodlné u pláže, kde i v létě bude dost místa na zaparkování.
Teď na konci letní a na začátku zimní sezony, je tu na noc jen pár obytných aut.
Dnešní trasa je: 65 km