5.5.2019 Česko
tavění máje a Chmelná, to se už stalo naší tradicí. Česká máje má obvykle formu celého stromu, očištěného od větví a kůry.
Tady se používají očištěné štíhlé smrky a na vrchol se připevní stromek břízky.
Horní část se zdobí stužkami z látek nebo krepového papíru a zavěšuje se na ni zdobený věnec. Se stavěním máje je spojen i zvyk jejího nočního hlídání před muži ze sousedních vesnic, kteří se ji snaží porazit nebo odříznout její vrchol.
Pokud se jim to podaří, je to pro vesnici velká ostuda. V některých obcích se máj hlídá dokonce 3 dny a 3 noci (do 12. hodiny posledního dne).
Během této doby je povoleno máj podříznout a sebrat věnec, který si následně ti, kteří májku podřízli vystaví na své májce. Někdy se také staví malé máje před domy jako vyjádření úcty nebo vyznání lásky dívce.
A po úspěšném postavení máje se tradičně chodí na kopec a pálí se čarodějnice.
Další důvod k setkání se sousedy a poklábosení a pak už se sedí na návsi a místní mládež se ujímá restaurační činnosti a za lidové ceny teče pivo proudem a samozřejmě i něco ostřejšího.
Kdo je zimomřivý, sedí u ohně a zábava je skvělá. Opět jdeme spát někdy k třetí hodině ráno a je nám moc krásně.
Druhý den už je první květen – první máj, a to je už další naše tradice, Májové slavnosti ve Vlašimi. To si taky nenecháváme ujít.
Krásný Vlašimský park je veliký a přesto, že je zde hodně lidí, tak se tak nějak pěkně rozprostřou po celém areálu a korzuje se mezi jednotlivými atrakcemi.
Karel Hynek Mácha – Máj
Byl pozdní večer – první máj –
večerní máj – byl lásky čas.
Hrdliččin zval ku lásce hlas,
kde borový zaváněl háj.
O lásce šeptal tichý mech;
květoucí strom lhal lásky žel,
svou lásku slavík růži pěl,
růžinu jevil vonný vzdech.
Jezero hladké v křovích stinných
zvučelo temně tajný bol,
břeh je objímal kol a kol;
a slunce jasná světů jiných
bloudila blankytnými pásky,
planoucí tam co slzy lásky.
Nádherná báseň, která k první máji neodmyslitelně patří.
Samozřejmě, jsme na malém městě, Zdenda odtud pochází a tak setkání se známými, kolegy z práce, dávnými spolužáky a bývalými sousedy si hlavně Zdenda ohromně užívá.
Pokaždé potkáme spoustu známých a povídání nebere konce. Sice neprší, ale je hodně ošklivo, pod mrakem a zima. Parádně se ochladilo. Než se nadějeme je odpoledne, a to už ujíždíme dál.
Danuška s Jirkou jsou naši dávní přátelé, které nikdy při našem návratu nevynecháme. Danuška mi v době nouze, když nás v Marseille vykradli poslala svůj odložený telefon a svojí starou čtečku. Někteří lidé měli ohromnou obavu, abychom náhodou nedostali nebo neodkoupili starší přístroje to, když jsem zde psala, že kdyby někomu doma ležel v šuplíku starší telefon, nebo měl odložený počítač, že bychom to rádi odkoupili a Dana byla jediná, která mi po Anitce poslala svoje starší odložené přístroje.
Jsem ohromně vděčná. Je pravda, že když mám na cestování a na auto a na to vše okolo, měla bych mít na náhradu ukradeného a my jsme také nic nechtěli zadarmo. Miluji okřídlené rčení některých kolegů a lidí že, „když máš na opici, musíš mít na banány“, a představa dalších, že bychom náhodou mohli dostat nějaký starší přístroj, byla až tak doslova ubíjející, že neváhali nám sdělit svůj názor.
Ano, rozumím tomu, ale nechápu. Takže další krásný večer plný povídání, co je nového a už jedeme do Prahy k dceři a jejímu partnerovi, kde maličko pomůžeme s osazením terasy, prožijeme s nejbližší rodinou dva, tři dny a jedeme dá.
Tentokrát budeme parkovat u Vltavy v Braníku, kde už jsme stáli a já podniknu pár návštěv úřadů, hlavně banky, sociálky a VZP, kde musím zjistit, jak a kdy jim předají z banky dokumenty o Zdendovu předdůchodu, což je naše velké téma.
Koho by tato problematika zajímala, podařilo se mi sepsat to nejdůležitější a zároveň vše, co se nám doposud podařilo zjistit a co už jsme zařídili. Pokud pominu to, že jsem v tomto okamžiku před zákonem muž a ne žena, že se na mě v tomto instrumentu pohlíží jako na muže a taky tak se vypočítává můj odchod do důchodu, pokud pominu, že v jednom případě, tedy na Sociálním odboru se odchod počítá jiným způsobem, tak to opravdu není jednoduché a největší problém je, že nikdo, nikdo nám není schopen dát všechny informace. Litera zákona v případě banky praví, že jsem muž a samozřejmě bez dětí, to je jasné a instituce která nám vypočítává výši důchodu zase už zaplaťpánbů nějakým záhadným způsobem ví, že jsem žena a mám dvě děti.
Výňatek z článku o Důchodovém spoření a předdůchodu …………………… Částka se vypočítává tak, že se vždy čeká na vyhlášení MPSV (Ministerstvo práce a sociálních věcí), které se odráží od dat ČNB a Statistického úřadu. Částka je 30% průměrné mzdy pro daný rok a platíme tuto částku na měsíce, po které chceme čerpat předdůchod. Tato výše je tedy určená MPSV pro konkrétní rok, částku vyhlašuje ministerstvo, ale každý rok v jiné výši. Tím se dostávám k prvnímu problému a to, že před pěti lety byla průměrná mzda 21000.- letos už byla 31000.- což je 30% nárust v naší platbě a prognóza je taková, že se průměrná mzda bude dále zvyšovat. Propočet potřebné částky je velmi jednoduchý. 30% průměrné mzdy x počet měsíců – naspořené peníze na účtu Důchodového připojištění. V roce 2019 je to takto: měsíční dávka vyjde na cca 9400,-. Tzn., že pro letošní rok při výplatě na 5 let předdůchodu musíme mít na účtu cca 560.000, - Kč, myšleno pro jednoho. Pokud máme ještě starý typ spoření, nevadí, rozhodně bych ho na nový typ nepřeváděla, protože u starého spoření máme ze zákona zaručené hospodaření s fondem kladnou nulou, což znamená, že banka může s našimi penězi obchodovat, ale ne se ztrátou což u nového spoření není. Tam se banka může do ztráty dostat a není nijak stíhána. V jádru je to jen hra s pojmenováním. Původní, starší spoření byla Smlouva o penzijním připojištění, kterou banka převede na novou smlouvu o Doplňkovém penzijním spoření, to stačí převést půl roku před plánovaným pobíráním předdůchodu.
Doporučení banky: Dobrý den, doporučuji určitě ponechat stávající smlouvu, druhé doplňkové penzijní spoření, odkud si pak o předdůchod požádáte, je investiční produkt a je prozatím trochu ztrátový. Tento rok budeme připravovat nový účastnický fond, který by měl klientům hlavně před důchodovým věkem zabezpečit, aby své prostředky měli více v bezpečí………
Takže, zde je jen malý výňatek a odkaz na kartu RPC – Rady porady na cestu – Pojištění – Důchodové připojištění a předdůchod http://www.bydlikemevropou.com/rpc---na-cesty/pojisteni?pg=2020
O víkendu jedeme na Proboštská jezera na 3. Gum sraz, kde se setkáme s našimi přáteli Zdeňkem a Alenkou. Vlastně tam jedeme za nimi, protože je to ideální příležitost se zase před létem vidět. Sice nemáme gumový člun, ale předpokládám, že to nebude až tolik vadit. Přijedou tam i naši další přátelé, Orličtí, Krkonošští a Standa. Morava tentokrát bude chybět, ti už jsou na cestě po Slovensku.
Přeji všem pěkný večer