6.4.2019 Lauf a.d. Pegnitz. - Německo
Přeskočím pár dnů, které putujeme po Německu směrem k domovině.
Nic moc se neudálo, a tak se plavně přeneseme do krásného městečka Lauf a.d. Pegnitz, ale nejdříve se zastavíme v schloss Weissenstein.
Počasí je klasicky jarní. Chvílemi prší a chvílemi je nádherně.
Spíme většinou na STLP, které jsou v Německu opravdu v hojném počtu. Jen podmínky využití vody a elektřiny se mírně liší.
Stále nejdražší elektřinu měli na Expocampu, ale jinak je běžně za 1eur 1 KWh nebo jsme měli za 0,5 eur 1 Kwh což je velmi příjemná cena.
To hned něco upeču, aby bylo na odpolední svačinu a dobíjíme baterky.
V cestě nám stojí schloss Weissenstein. Jak se píše je to extravagantní barokní palác postavený v letech 1711–1715.
Palác si nechal postavit církevní vládce blízkého města Bamberk kníže, biskup Schönborn. Palác je otevřen jen do 15 h a my tu jsme tak akorát.
Takže z prohlídky není nic a tak jsme si ho obešli alespoň kolem dokola. Je to monumentální stavba, která je zajímavá.
V maličké vesnici, která je jako by k paláci přilepená vyrostl takovýto monument moci, bohatství a pýchy. Holt, jak je vidět, církvi rozhodně peníze nechyběly.
Když tak stojíme na nádvoří a palác si prohlížíme, tak jen mi hlavou proběhne myšlenka, že tady bych teda okna ýt nechtěla. Představa jarního úklidu a s tím spojené mytí oken po zimě, brr, to musela být dřina pro zástup služebnictva.
Většina městeček, která projíždíme je upravená a krásná. Samozřejmě, některé statky, osamoceně stojící v polích jsou drobet neupravené, ale to je tu opravdu vzácná výjimka. Většinou jsou usedlosti jako ze škatulky.
Obecně Bavorsko je velmi bohatý kraj a je to znát i na upravenosti měst.
Někdy nám to doslova vyráží dech, jak jsou města krásně udržovaná.
Když se nad tím tak zamyslíme, tak je sice hezké, že městečko je bohaté jako takové, upravené chodníky, pěší zóny, parčíky pro děti, lavičky a krásné stylové městské osvětlení, ale co je to platné, když lidé tu budou mít málo pracovních příležitostí anebo zde budou převážně starší obyvatelé v důchodcovském věku, tak i nátlak města na opravu domů nic nezmůže.
Lidi zkrátka musí mít prostředky na opravu, údržbu a renovaci starých hrázděných domů a výstavbu nových. A hlavně, německý důchodce není na tom až tak báječně, jak se u nás hodně povídá. Běžný průměrný důchod je kolem 1200 eur. I tady platí, že ženy mají důchod nižší než muži a hlavně, už tu mnoho let funguje odchod do důchodu v 67 letech, což je u nás zatím nemyslitelné.
Jistě, mladý ročníky budou u nás mít nejspíše totožnou dobu odchodu, tak jako je zde, ale tady je to tak běžné, že se nad tím nikdo nepozastavuje. Funguje tu odchod do předčasného důchodu, ale ten je dost finančně náročný a lidi se v Německu na tuto eventualitu dlouhodobě připravují a hodně spoří, což je něco, co se u nás moc nepraktikuje.
A pak, ještě jedna věc, která jim umožňuje prožít spokojenější život ve stáří a to je, že tady se nedaruje majetek před smrtí. Tady to není zvykem jako u nás, kdy je samozřejmé a běžné, že rodiče darují dům, byt, naspořené peníze dětem, aby jim pomohli při vstupu do života.
Ale na druhou stranu, je tady péče o seniory velmi, velmi drahá a systém přispívání státu je značně omezený a funguje velmi přísný a spravedlivý výběr, komu stát pomůže s hrazením plateb za domovy pro seniory a léčebny.
Příspěvky státu mají velmi jasné a tvrdé podmínky jako je absolutní bez majetnost nejen rodičů, ale i jejich dětí. Jinak padá finanční úhrada za péči na bedra dětí a tak dál a tak dál.
My jsme se dneska dostali do nádherného a starobylého městečka Lauf a.d. Pegnitz. Bohužel, průvodce mlčí, a tak se pokusím posbírat informace, kde se dá.
Jedná se o velmi staré město na trase z Čech do Norimberku. Vlastně, toto město tvořilo bránu do Čech a bylo velmi bohaté. Hrad Lauf získal roku 1353 císař Karel IV. a hned nechal přestavět poničený hrad do téměř dnešní podoby.
Hrad pro císaře představoval poslední zastávku na přenocování na české půdě, než se s celým dvorem přestěhoval do císařského města Norimberka.
V roce 1504 přešel zámek na Norimberky, kteří provedli další renovace. Až v 17. století byla hradní věž u hlavního vchodu do hradu ozdobena českým znakem a sochou sv. Václava.
Tak to je příjemné setkání tak hluboko v Německu s Českou historií. Budiž také vyzdvižena Česká vlajka u vchodu do hradu.
Krásné. Hrad je nyní prázdný a slouží k výstavám a lze si tu i objednat konání svatby. Pravdou je, že je to krásná stavba.
Městečko samo o sobě je taky kouzelné a vřele doporučuji si tu udělat krátkou zastávku. Příjemný STLP je hned kousek od brány do hradu a městečko je hned u hradu, takže příjemná procházka. Ještě je tu jedna připomínka na naši domovinu.
V tomto domě přespal mistr Jan Hus na své cestě do Kostnice.
Dvě věže v minulosti chránili vstup do města a my se hned ocitáme na tržním náměstí se starou radnicí. Jak je patrno, náměstí je vyhledávané na setkání, na kávu a na oběd.
Téměř plné restaurace se stolky až do poloviny náměstí jsou příjemné. Příjemná atmosféra, návštěvníci a místní sedí, popíjejí kávičku nebo pivo a baští obědy. My stojíme na STLP, který je zdarma. Elektřina je poskytována zase jiným systémem.
Za 1 eur máme proud na 8 hodin. My opět využijeme zásuvky a k večeru se připojíme na proud. Při našich krátkých přesunech baterky moc nedobíjíme a večer bychom mohli mít problém. Přeci jenom, jsme oba dva na počítačích. Jen máme problém s připojením na internet. Tady prostě a zkrátka téměř nikde není a u McDonald’s máme volnou jen jednu hodinu na den. Na náměstí byla volná wifi z několika restaurací, ale tam naše anténa nemá šanci dosáhnout. V cestě je mnoho domů, hrad, a to jsou nepřekonatelné překážky.
Pomaličku si to už suneme k domovu, do Čech. Moc se už těšíme na rodinu, na příbuzné a na spoustu setkání, která už jsou v plánu. Moc se netěšíme na vyřizování všeho možného co už je také v plánu. Hlavní je odchod do toho našeho slavného předdůchodu, který by měl být v září.
Vše se snažím na dálku dojednat, což není až takový problém, dojednat si schůzky a návštěvy. Budeme také řešit úpravu pojištění našeho auta, nové gumy a nové náplně jako je olej a tak podobně.
Budou nové brzdové destičky a další a další servisní záležitosti spojené s údržbou, které má Zdenda naplánované před další cestou.
Trasa 6.4.2019 je: 57 km
Trasa 5.4.2019 je: 58 km
Trasa 4.4.2019 je: 82 km