1.6.2019 Hameln - Německo
Značně se oteplilo a je sluníčko, což je sice fajn, ale tepla by zase pro změnu mohlo být méně.
Tady je vidět, jaký je člověk nespokojený tvor. Buď je zima a přejeme si teplo, nebo je teplo a zase pro změnu by bylo lépe chladněji, pak zase prší a přejeme si, aby nepršelo, a naopak a stále dokola.
Jedeme krásnou krajinou Dolního Saska, kde jedna malebná vesnice navazuje na druhou. Samozřejmě, jedeme krokem, protože ve vsích je povolená padesátikilometrová rychlost spíše výjimkou.
Takže hezky pěkně pomaličku, třicítkou, a to je pak našich sto kilometrů nekonečných. Kus Dolního Saska jsme si už projeli při minulé cestě, jen připomenu Brémy, starý říční přístav s ohromnou sochou Rolanda na centrálním náměstí. Roland je Brémský strážce svobod, což nás přivádí k tomu, že Brémy se pyšní na svůj status samostatné spolkové země, ale o tom jsem už vše napsala, když jsme Brémy projížděli na kolech.
Nyní jedeme pohořím Harz, to už máme skoro za sebou a jeho výběžky směrem na západ a dneska je naším cílem známé městečko Hamelin neboli Hameln, jak je komu libo.
V Hamelin je velmi slušné stání pro obytná auta, ale pro nás je drahé. Je sice blízko centra, za zády máme odstavené železniční vagony, takže, žádný velký přepych s výhledem a tak podobně, ale 8 eur za den je pro nás moc.
Tím, jak je Hamelin známý, tak parkovací automaty jsou podél celého okruhu starého města.
Musíme jet až za koleje, kde už se dá zaparkovat, ale pro šetřílky, jako jsme my, doporučuji zaparkovat ve vilové čtvrti a pak přejet klidně na velké parkoviště buď na naše místo a nebo kousek nad námi je sportovní areál a tam se dá také pohodlně parkovat. Sice dost z kopce, ale na jednu noc se to dá vydržet.
Jedeme podle řeky Vezery, která poskytla jméno architektonickému stylu, tzv. vezerská renesance a městečko Hameln je nejkrásnější v širokém okolí.
Dostávám se pomaličku k tomu, co město Hameln proslavilo, byl to příběh bratří Grimmů a hamelnském Krysaři.
Všechna tehdejší středověká města měla velký problém s krysami a Hameln nebyl vájímkou.
Když se ve městě objevil člověk, který tvrdil, že odvede jen za pomoci své píšťaly všechny krysy z města, radní se s ním velmi rádi dohodli a slíbili tučnou odměnu.
Tak se také stalo, pestře oděný Krysař vytáhl flétnu, začal na ní hrát a všechny krysy z města ho následovaly.
Nicméně, radním se najednou, když bylo město krys zbavené, zdála odměnu příliš vysoká a odmítli jí zaplatit. Krysař vzal do ruky znovu píšťalu a odvedl všechny děti z města, aby dal radním za vyučenou.
Hameln na tomto příběhu později postavil svoji výjimečnost a krysy jsou v nějaké podobě vidět doslova všude. Samozřejmě, že ne živé, ale vycpané, čokoládové, dřevěné a spousta kaváren, restaurací a cukráren nese ve svém názvu krysu, nebo jí mají na vývěsním štítě alespoň nakreslenou.
Nádherné panské domy jsou samozřejmě další chloubou města a opravdu nevím, kterou dříve vyfotit a která je hezčí.
Na krásném domě Hechzeithaus, Svatební budova, je skvělá zvonkohra,
která doprovází představení o proradných měšťanech.
Měli jsme kliku
a zrovna začala zvonkohra hrát a před námi se odvíjí příběh o Krysaři.
Podívejme se ještě na pár domů, které jsou vskutku krásně opečovávané. Ani se nechce věřit, že některé mají za sebou několik století.
Naštěstí se vše odvíjí na poměrně malém prostoru, ale i tak, pokud chceme projí i boční ulice, které jsou taky úžasné, tak je dobré počítat s několika hodinami, která strávíme blouděním v uličkách mimo několik hlavních ulic a centrálního náměstí.
Pak nás čeká ještě dvoukilometrový pochod zpět k autu a opět jsme ucaprtaný až hrůza.
Jedeme na předem vyhlédnuté parkoviště, které jsem už doporučovala a teprve nám začíná klasická, každodenní práce.
Fotky, trasu cesty, napsat cestopis, udělat večeři, najít nějakou volnou síť a tak podobně. Abych nezapomněla, dneska Zdenda vyglancoval našeho Flíčka a už je zase jako nový.
Za 4 eura jsme perfektně čistý. Šampon, teplá voda a tentokrát to máme i s voskem, a to je příjemná cena. Zdenda je šikulka.
Dnešní trasa je: 150 km