24.3.2019 Beaune - Dijon - Francie
Stále jsme v oblasti burgundského vína, v departmentu Cote d´Or a jedeme,
jak jinak těmi nejmenšími silničkami, které nás vedou k městečku Beaune, které je oficiálním hlavním městem této oblasti.
Důvodem, proč se městu tak krásně daří je jednak víno, jeho pěstování, ochutnávání a hlavně prodej, tak jeden z velkých architektonických klenotů Francie a to, jedinečný a překrásný Hotel – Dieu, nejhezčí středověký špitál ve Francii a naprosto ojedinělý v Evropě.
Naštěstí Zdenda našel velmi pohodlné parkování blízko starého města, a tak můžeme jít na prohlídku pěšky.
Staré město je obklopeno mohutnými hradbami a hned co vidíme už z dálky jsou překrásné věže Hotel – Dieu des Hospices de Beaune.
Na tak nádhernou stavbu je vstupné pouhých 7,5 eur, což je na zdejší poměry velmi příjemná cena.
Hned, co nás u vstupu ohromí je rozlehlost nádvoří a naprostá jedinečnost celé střechy, která areál obklopuje. Je to jedinečný gotický špitál, postavený v roce 1443.
Glazurované pestrobarevné tašky dodávají celé stavbě veselost, hru a jas.
Přesto, že se jedná o lazaret, nemocnici, kde je ukryta spousta dávné bolesti, celá stavba z nádvoří působí velmi pozitivně.
Jednalo se o zcela soběstačný komplex budov. Byly zde veškeré obslužné budovy, jako je naprosto skvělá kuchyně
, kde se vyvařovalo pro všechny lidi, kteří v areálu pobývali. Jak pro personál, tak pro nemocné.
Jedinečná a perfektně zachovalá lékárna z let 1750, kde je mnoho nádherných lékovek a keramických a porcelánových nádob na různé elixíry.
Nechybí prádelna a tak podobně.
Několik ohromných komnat, kde postele nemocných byli v jedné řadě a opravdu,
velmi pěkně je vše prezentováno a ukázáno. Celá prohlídka není nijak dlouhá, lze při nedostatku času vše zkrátit, ale byla by to velká škoda.
Jedna veliká síň, přeci jenom v nás budí pocit přepychu, jedná se o Grande Salle.
Překrásné stropní malby, ohromný krb a nádherná celková výzdoba je jasným znakem bohatství.
Přesto za první světové války zde byli ošetřovaný vojáci a síň byla zaplněna normálními lidmi,
kteří potřebovali lékařské ošetření.
Vskutku, je to jedinečná stavba a pokud dáme na chvíli architektuře přednost před vínem, tak uděláme dobře.
I když, víno je tu také velmi významně zastoupeno. Hospic si vydělával na svůj provoz, jak jinak, vínem. V průběhu staletí byla nemocnice různě obdarovávána vděčnými pacienty, nebo jejich rodinami vinicemi, a tak se rozrůstalo vlastnictví nemocnice do úctyhodných rozměrů.
Dodnes se tu vyrábí jedno z nejkvalitnějších burgundských vín, které se každoročně prodávají v aukcích. Ty nejobyčejnější a nejlevnější si můžeme koupit ve vinotéce ve sklepení nemocnice. Sedmička vína se ve vinotéce s řízenou teplotou pořídí zhruba kolem 50 eur, ale určitě to nejsou šarže, které se prodávají na aukcích.
Pravdou je, že na tu nádheru kolem a na to, jak je celá památka prezentována a jak je skvěle zachovaná, je vstupné vysloveně symbolické.
Další dnešní zastávkou je město Dijon, a protože se nám blíží mraky, které by nás měly zasáhnout už zítra, neotálíme a jedeme si město Dijon prohlédnout na kolech.
Zdendovi se podařilo najít krásné parkovací místo ve vilové čtvrti, kde nás hned majitelé vilek okoukli, ale jednak parkujeme na veřejném parkovišti, všechny, kdož na nás koukali jsme s úsměvem a velmi slušně pozdravili, a tak jen doufáme, že tak jak si hlídají své okolí, možná, maličko pohlídají i nás.
Každopádně, pokud jsme v oblasti, kde je každý pod drobnohledem starousedlíků, je menší šance a pravděpodobnost, že sem zavítá nějaký pobuda. Věřím tomu, že oni by to neřešili, oni by rovnou zavolali policii, že se tu kdosi divný pohybuje. Tak, nevím, jestli by se tak chovali, ale tak nějak si myslím, že ano.
Opět se nám jedná jen o starou historickou část města a na kolech jsme tam za chviličku. Máme to nějakých 5 km což je pro nás vzdálenost zanedbatelná. Na kolech jsme letos poprvé a je to nádherný pocit. Užíváme si jízdu vyloženě rozverným, jarním tempem.
Dijon je plný elegantních středověkých renesančních budov, které jsou velmi pěkně udržované.
Samozřejmě, pokud si uvědomíme, že Dijon byl hlavním městem burgundského vévodství, tak palác burgundských hrabat musí být úchvatný.
Však také Dijon za vlády Filipa Odvážného, Jana Nebojácného a Filipa Dobrého byl v největším rozkvětu, kdy sem byli sezváni mistři malířství, stavebnictví a dalších řemesel z celé Evropy.
Palác burgundských vévodů stojí samozřejmě v centru starého města a nemůžeme ho minout.
Ohromné půlkruhové náměstí z bílého mramoru, spousta kavárniček a otevřený prostor je dobrým výchozím bodem k prohlídce. Zde si dovolím jednu radu.
Za palácem, když si stoupneme čelem k paláci je vlevo ulička, kudy se dostaneme za palác a tam je turistické info centrum, kde dostaneme velmi pěknou a přehlednou mapu s piktogramy toho nejdůležitějšího.
Orientace je velmi snadná a my se můžeme vnořit do labyrintu středověkých uliček.
Samozřejmě, každý druhý obchod je s vínem a nebo s restaurací s ochutnávkou vín. Samozřejmě, jsme v srdci Burgunska a to znamená, že je tu i několik nádherných kostelů a katedrál.
Katedrála sv. Benigna je asi jedna z nejhezčích.
Katedrála je z roku 1300 ve stylu burgundské gotiky.
Opět nám nezbývá nic jiného, než obdivovat monumentalitu a honosnost stavby.
Ještě zmíním jednu katedrálu a to Notre – Dame.
Někomu by mohly tyto stavby připadat stejné a ono tomu skutečně do značné míry tak je. Jsou postavené zhruba ve stejné době.
Tenkrát bylo 100 let stejný čas a na stavbu takovéto katedrály, nic moc. Pokud si uvědomíme tehdejší techniku, tak musíme jen smeknout nad zručností stavitelů, kameníků a všech, kteří se na stavbě podíleli.
Byla to na svou dobu úchvatná stavba. Klenba v ohromné výšce se ladně vznáší na pilířích, které jsou až neskutečně tenké pro to, co musejí unést. Zkrátka, je to nádhera.
Díky kolům se můžeme pohybovat docela svižně po celém starém městě.
Končíme zase na náměstí Liberatión před Palais de Bourgogne a dáváme si pozdní svačinu. Ještě nám něco málo zbylo z toho mého pečení, takže je to buchtička, jablíčko a čaj.
Aspoň nás to neláká si něco dát na ulici, kde je vše dost drahé.
Vracíme se pozdě odpoledne a auto je v pořádku. Nakonec jsme tu strávili velmi pohodovou noc v poklidné čtvrti. Je krásně, slunce, teplo a je velmi příjemně. Zítra nás čeká dálková trasa směrem k Německu.
Dnešní trasa je: 77 km