28.1.2018 Syrakusy - Cicílie
Jsme opět na molu starého přístavu v Syrakusách a vypadá to, že dneska bude krásně. Sluníčko vychází přímo proti nám a je nádherné.
Bohužel, přihnaly se mraky a je po slunci. Jdeme na procházku po městě a jsme úspěšný. Na jednom náměstí prodává pěstitel rajčata, tašku za 1 eur. Nevíme kolik v té tašce je, ale odhadem určitě tři kila.
Můžeme si vybrat, jestli klasická nebo maličká sherry rajčátka, a protože ty zrovna nekupuji, tak bereme ty nejmenší.
Sherry rajčátka jsou normálně hodně drahá, ale tašku za euro, to je, já bych řekla kulantní cena.
Hodně tu pěstují a kupují zeleninu, která je u nás poměrně málo známá, artyčoky.
Pěstují se skoro všude a prodávají se z aut plných artyčokových květů.
Další, velmi často pěstovanou a prodávanou zeleninou je tu sladký fenykl,
bílé bulvy, které jsem si díky jemným lístkům původně spletla s nějakou odrůdou kopru. Další ze zeleniny je tu hojně prodávaný mangold.
Tak to už jsem úplně vedle. Všechny tyto zeleniny se dají různě vařit na polévky, nebo připravovat na saláty a z artyčoků se povařením získá předkrm, kdy se jednotlivé lístky sloupou a pak namáčejí v omáčkách. Přiznám se, neumím to a nedělala jsem nic z tradičních italských zelenin. Italky hodně kupují různé druhy listové zeleniny a jen musím připustit, že většinou jsou velmi štíhlé, a to i ve vyšším věku.
Zdenda měl dneska velmi úspěšný den. Poprvé v životě chytil barracudu.
Díky rybolovu jsou v moři ryby menší, než bývaly a to platí i pro barracudy, makrely, tuňáky. Rybolov bohužel decimuje všechny druhy a pokud se někdo začte do popisování toho, co se tu dříve lovilo a vylovilo, jaké ohromné kusy se běžně lovily, tak je z toho smutno.
Na molech vidíme, jak ty větší lodě přivážejí velké množství krevet, chobotnic a ryb, že si akorát říkáme, jak je možné, že v moři ještě vůbec nějaký život je.
Přeji pěkný večer.