30.4.2018 Chmelná - Česko
Klasicky se vracíme, jako každý rok, k naší rodině a přátelům, do báječné malé vesnice Chmelná. Bude stavění máje, Čarodějnice a s tím patřičná oslava a pak už nás čeká oslava 1. května ve Vlašimském zámeckém parku.
Všemu předchází stavění máje. Je to prastarý zvyk, kdy se na každém správném a poctivém náměstíčku staví co nejvyšší očištěný strom a na vrcholek se připevní mladá břízka ověšená pentlemi a fáborky.
Se stavěním máje je spojen i zvyk jejího nočního hlídání před muži ze sousedních vesnic, kteří se ji snaží porazit nebo odříznout její vrchol. Pokud se jim to podaří, je to pro vesnici velká ostuda. Někdy se také staví malé máje před domy jako vyjádření úcty nebo vyznání lásky dívce.
Podle mého je to překrásný starobylý zvyk a je jen dobře, že se udržuje, že se celá vesnice nebo městečko spojí, mladí muži kopou díru pro máj, stavějí ji a pak se všichni sejdou a popíjejí, povídají a baví se.
Samozřejmě, dámské osazenstvo vytvoří svoje hloučky a probírají se ty nejdůležitější věci. Co se komu narodilo, kdo má před svatbou a kohože si to bude brát, jaké jsou starosti s dospívajícími dětmi a tak podobně.
Jakmile je máj postavená a začíná se stmívat, skoro v každé obci na vyvýšeném místě už čeká hromada dříví a čarodějnice.
Ta je připravená na slavnostní podpal. Náš Ondra se Zdendou vyrobili taky čarodějnici i s psí boudou a jakmile se celá vesnice shromáždí na okraji pole nad vesnicí, hranice se zapálí a všichni postávají v hloučkách a povídají a zkrátka, dobře se společně baví.
Čarodějnice a její pálení je další z prastarých zvyků. Když se řekne 30. duben, každý se hned začne těšit na večerní rejdění a dobrou zábavu spojenou s velkým ohněm. Málokdo už ale ví, že takzvané "pálení čarodějnic" je původem pohanský svátek, který přešel na lidový zvyk a tradici českých vesnic. Filipojakubská noc je nocí, kdy prý zlé síly dokázaly vládnout ještě větší magickou silou než jindy. Přisuzuje se to úplňku, který v tomto období vychází.
Právě za jasné noci se totiž prý slétaly čarodějnice celého světa. Kdo se chtěl vyhnout setkání s touto nečistou osobou, měl mít u sebe květ z kapradí, svěcenou křídu a řadu dalších předmětů. Protože lidé opravdu věřili, že jim v noci před svatým Filipem a Jakubem nad hlavami poletují čarodějnice na košťatech, začali této noci říkat „noc čarodějnic“.
Sabat – slet čarodějnic se konal nejčastěji o úplňku přesně o půlnoci, kdy byla Valpuržina noc, nazývána také jako Filipojakubská noc. Čarodějnice se scházely na horách, skalách nebo pustých místech.
Co říct závěr k dnešnímu dni. Byl úžasný, vše se povedlo, vydařilo a byl krásný den a večer.