15.4.2018 Špýr - Německo
Odjíždíme z Karlsruhe brzo dopoledne a dalším naším cílem v této oblasti je Špýr.
Je to poměrně větší město, které se pyšní ohromnou katedrálou zapsanou na seznam světového dědictví UNESCO. Katedrála je vidět z daleka, ohromné, velkolepé čtyři věže se vysoko tyčí nad stromy. Parkování je poněkud složitější, protože zrovna kousek od katedrály je momentálně velký lunapark, je neděle a najít místo je oříšek.
Naštěstí má Zdenda ještě záložní plán, a nakonec parkujeme na nádherném místě přímo u řeky Rýn. Máme společnost dvou bydlíků a v klidu a v pohodě jdeme na prohlídku katedrály.
Ta je naštěstí kousek od nás, protože mám nějak zmožené nohy a jsem ráda, že nemusím na nějak dalekou štrapáci. Hlavně, potřebuji pozvolně rozšlápnout nové trekkingovky a je poměrně dost teplo.
Město Špýr je vlastně jen o historickém centru města, což jsou dvě ulice a katedrála.
Katedrála spadá do období 1030, kdy se započala její stavba a drobet později, na konci 11 století dostala kamennou klenbu, což byl na tehdejší dobu pozoruhodný technický výkon.
Nezapomeňme, že tehdy měly téměř všechny podobné stavby střechy dřevěné a kamenné se teprve klubali na světlo boží.
Takže, máme nádhernou stavbu s kamennou klenbou a my stojíme v úžasu v největší románské katedrále v Německu. Zakladatel katedrály Konrád II je pohřben v mohutné kryptě ve spodní části kostela.
Roku 1106, když Jindřich IV. zemřel, byla stavba dokončena. Když vojsko francouzského krále Ludvíka XIV.
roku 1689 dobylo a vypálilo Špýr, byla i katedrála značně poškozena a v troskách zůstala až do konce 18. století,
kdy ji začal renovovat Ignác Michael Neumann. Roku 1794 byla znovu poškozena místním davem a hrozila jí demolice a zachránil ji zásah mohučského arcibiskupa.
Špýr na břehu Rýna s nádhernou románskou katedrálou je pro nás Čechy místem, kde se 1. září 1310 oženil hrabě Jan Lucemburský, syn římského krále Jindřicha VII., s naší, českou princeznou Eliškou Přemyslovnou. Janu Lucemburskému bylo pouhých 14 let a Elišce Přemyslovně 18 let, chudák holka, ale tenkrát byla taková doba.
Nicméně, my jsme si zatím prohlédli katedrálu, o které se více zmíním v kartě UNESCO, ale teď jen na chvíli nakoukneme do dvou hlavních ulic města Špýr.
Všude je plno restaurací, kaváren a hlavně, cukráren a všude je spousta hostů. Některé restaurace jsou tak plné, že zájemci stojí venku, před zahrádkou a čekají až se nějaký stolek uvolní.
Jdeme pomaličku zpět na naše místo na břehu Rýna. Je tu krásně a nic nám nechybí. Vody máme plnou nádrž, sluníčko svítí a proud můžeme rozdávat, takže, jak by řekla moje báječná kamarádka Petra „houby zle“.
Dnešní trasa je: 57 km