5.5.2015 Kroměříž + Olomouc
Noc na dnešek parkujeme na maličkém parkovišti v Kroměříži, přímo před vchodem do zámeckých zahrad, které jsou také od prosince 1998 zapsané na Listinu světového přírodního a kulturní dědictví UNESCO jako komplex nádherných zahrad a arcibiskupský zámek v Kroměříži s mimořádně zachovalými interiéry.
Platíme vstupné 110,- Kč za hlavu a vcházíme do malého areálu krásně upravených zahrad. V samém srdci tzv. květnice byl mezi léty 1666 – 1668 vystavěn osmiboký centrálně orientovaný pavilon – Rotunda.
Nad ústředním sálem se vypíná monumentální kopule s lucernou.
Interier Rotundy je překrásný
Na zámek navazuje krásná Podzámecká zahrada, a kousek dál ještě úchvatná Květná zahrada s mimořádně hodnotnou historickou parkovou architekturou.
Kroměřížské zahrady patří mezi nejvýznamnější památky zahradní architektury v Evropě.
Na prohlídku celého komplexu je potřeba minimálně celý den a ten bohužel už nemáme.
Cestou máme s malou odbočkou ještě Olomouc s významným morovým sloupem Nejsvětější trojice. Tak ten si také nechceme nechat ujít a pro to zkracujeme návštěvu Kroměříže a honem do Olomouce.
Sloup byl v roce 2000 zařazen mezi památky světového dědictví UNESCO.
Uvnitř sloupu je další výzdoba.
Musím říct, že celé dolní i horní náměstí v Olomouci je překrásné.
Vůbec jsem netušila, že zde mají krásný orloj a několik velikých monumentálních kašen.
Rekonstruované historické domy skvěle doplňují morový sloup.
Barokní Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci vznikl v letech 1716 – 1754 z iniciativy místního kamenického mistra Václava Rendera, který zde vybudoval první patro s kaplí. Další sochaři a řemeslníci (mj. vynikající moravský umělec Ondřej Zahner) v budování sloupu pokračovali až do roku 1754. Sloup byl budován podle vzoru sloupu na Piazza Santa Maria Maggiore v Římě z roku 1614. Po dokončení byl sloup vysvěcen olomouckým biskupem a kardinálem Troyerem, za osobní přítomnosti císařovny Marie Terezie a jejího manžela Františka I. Lotrinského. Výstavba sloupu byla reakcí na jednu z nejkrutějších morových epidemií, která zasáhla Moravu v letech 1714 až1716.
Sloup Nejsvětější Trojice je se svými 35 metry největším seskupením barokních soch v rámci jedné skulptury ve střední Evropě. Sochařskou výzdobu tvoří osmnáct soch světců, dvanáct figur světlonošů, šest reliéfů apoštolů, dále sousoší Nanebevzetí Panny Marie umístěné ve střední části sloupu a vrcholové sousoší Nejsvětější Trojice. Obě sousoší jsou měděná a pozlacená a jako celek působí sousoší přirozeným a harmonickým dojmem.
Loučíme se s Olomoucí.
Zajíždíme ještě natankovat na ONO. Šetříme skoro dvě koruny na litru, což je příjemné. Večer dojíždíme do Frýdku Místku a zítra dopoledne už konečně budeme v Polsku.
Dnešní trasa je 149 km