Malbork - Grudziadzl 31.7.2015
Od božího rána prší a prší a prší. Dřepíme v autě a čekáme, jestli se to alespoň trochu nevybere. Aspoň v klidu uvařím oběd a pročítám dějiny Malbroku , hlavně místního hradu, kam máme namířeno. Po obědě se drobet vyčasilo, neprší a tak vyrážíme na další památku UNESCO.
Hned na začátku jen tiše obdivujeme tu neskutečnou práci, kterou měli restaurátoři s obnovou hradu. Ale to jsem hodně vepředu. Jen mě mrzí, že není lepší počasí. Fotky budou zase nic moc. Škoda, ale nedá se nic dělat. I tak máme kliku, že přestalo pršet.
Hrad Malbrok, největší gotický hrad v Evropě, který je jako klasická středověká pevnost uveden na seznamu světového historického dědictví.
Hrad, teda základy pozdějšího hradu začal budovat v letech 1276 řád německých rytířů a nejdříve tu stál tzv. Vysoký hrad, hlavní bašta.
Původně se hrad jmenoval Marienburg ( Mariina pevnost). Marienburg se stal hlavním městem řádu a stále se rozšiřoval. Následoval Střední hrad, Vysoký hrad a nakonec Dolní hrad.
Vše bylo obehnáno komplexem třech prstencovitých obranných hradeb v nichž bylo vězení a sklady. Hrad se postupně rozrostl do plochy 21 ha což z něj udělalo největší středověkou pevnost.
Po prvním dělení Polska zde Prusové vybudovali vojenské kasárny a zničili spoustu výzdoby a ještě strhli části hradu, které se jim nehodily. V 19. století byl Marienburg jednou z prvních historických staveb vzatých pod ochranu vlády a měl se stát symbolem slávy středověkého Německa. Za 2. světové války byla celá východní část hradu vyhozena do vzduchu a celý proces rekonstrukce začal nanovo. Hrad dnes vypadá téměř stejně jako před šesti stoletími a je skutečně velmi krásně zrestaurován a zpřístupněn veřejnosti.
Procházíme hlavní branou do vnitřního areálu hradu a po směrovkách procházíme celým hradem.
Nádherné síně jsou skoro prázdné, není to jako na našich hradech, ale to vůbec neubírá na celkovém dojmu a obdivu každého návštěvníka.
Sál se zbrojí, sál s výstavou krásného nádobí, středověká kuchyně a spousta dalších krásných sálů.
Nádherná je výstava jantaru, která je instalovaná v sále s umělým osvětlením.
Krása jantaru tak vyniká a my jen obdivujeme co vše se dříve z Jantaru dalo vyrobit a vyrobilo.
Krásné šperkovnice a šperky.
Procházíme skoro celým hradem a je to opravdu nádherný zážitek.
Skutečně se vyplatí udělat si zajížďku a alespoň jedno odpoledne se toulat obrovskými síněmi a obdivovat monumentalitu tehdejších stavbařů a zručnost nynějších.
Restaurátorské stavební práce stále pokračují a dál a dál se tady opravuje a buduje to, co bylo zničeno. Díky své velikosti a rozloze, je to práce skoro nekonečná.
Večer odjíždíme směrem na Grudziadz.
Dnešní trasa je 85 km