Frombork 24.7.2015
Dnešní den je to zase o kultuře a cesta směrem k moři nás zavádí k první výstavní památce a to ve městečku Braniewo, které sice nemáme v průvodci, ale už zdálky je vidět krásná katedrála.
Město Braniewo získalo městská práva už v roce 1254, bylo hlavním sídelním městem warminských biskupů.
Kardinál Hozjuzd přivedl do města v r. 1565 jezuity a tak dál a tak dál. Město v r. 1626 vyrabovali Švédové a zastavil se tu i Napoleon, když dobýval Rusko.
Kostel sv. Kateřiny je nádherná stavba, která za druhé světové války byla téměř zničená. Zůstalo je pár trosek obvodových zdí.
Celé město bylo z 85% vybombardované a téměř srovnané se zemí.
Dneska se pyšní nádherným kostelem a znovu postavenou starou částí města. Braniewo leží na řece Pasleka, kde žije několik velkých kolonií bobrů a celá její délka je chráněná v programu Natura 2000.
Další staré historické městečko je Frombork s krásným, cihlovým hradem, který je ve skutečnosti katedrálou, kterou zde nechali vybudovat biskupové z Warmie ve 13. století. Na nádvoří je nádherný prastarý dub.
Cedulka hlásá 600 let a je to na něm i znát.
Frombork je hlavně spojen s životem Mikuláše Koperníka, který tu strávil druhou polovinu svého života a prováděl zde měření, pozorování a výpočty pro svou slavnou heliocentrickou teorii. Koperníky byl pohřben ve zdejší katedrále.
Do hradu se vchází mohutnou Hlavní branou a už jsme na velkém náměstí, kde je Koperníkova věž,
Starý biskupský palác a mohutná cihlová gotická katedrála s osmibokou věží v každém rohu. Katedrála byla postavena v letech 1329 – 1388 jako největší kostel, který nechali postavit biskupové z Warmie. Teda, ale že to byli nějací stavitelé ti biskupové. Skoro na vše, na co narazíme, postavili biskupové z Warmie. Tento sloužil jako modelová stavba pro další kostely, které tito biskupové stavěli v regionu. No, snad jim také zbyl nějaký čas na pobožnosti…..
Veliká bronzová socha Mikuláše Koperníka je samozřejmostí. Pro ty, kteří stejně jako já neví co je Heliocentrická teorie Mikuláše Koperníka, tak je to teorie o tom že žádný nebeský kruh neboli sféra nemá jediný střed. * Střed Země není středem světa, nýbrž toliko středem tíže a dráhy Měsíce. * Všechny dráhy obklopují Slunce, jako by stálo v jejich středu, a proto střed světa leží poblíž Slunce. * Poměr vzdálenosti Země-Slunce k výšce nebe stálic je mnohem menší než poměr zemského poloměru ke vzdálenosti Slunce, takže tato vzdálenost je proti výšce nebe stálic nepatrná.* Všechen pohyb viditelný na nebi stálic není reálný, tak jak jej vidímě ze Země. * Země se tedy otáčí s přidruženými elementy a tak dál a tak dál. Nerozumím tomu, ale pro zvědavé alespoň pár informací.
A na závěr krásný čáp na kandelábru. Takovou dobu jsme čekali s foťákem v ruce, program sport, jestli se rozhodne z té lampy vzlétnout. Byli jsme od něj pár kroků, přímo pod lampou.
Když nás to přestalo bavit a otočili jsme se, že už odejdeme, tak samozřejmě roztáhl křídla a odlétl. Bídák.
Dnešní trasa je 75 km