19.12.2014 Turecko Istanbul Modrá mešita a Archeologické muzeum
Modrá mešita, kdo přijede do Istanbulu, musí ji vidět. Jméno Sultanahmed Camii ( Modrá mešita ), pochází od sultána Ameda I., zbožného. Chrám byl postaven za pouhých sedm let a měl být pokusem o usmíření Alláha po prohraných bitvách proti armádám nevěřících, které Ahmed I vedl. Ahmed bohužel zemřel ve věku 27 let a tak si paláce mnoho neužil. Nicméně je mešita dodnes skvostem Istanbulu, tak praví průvodce a opravdu je ve skutečnosti monumentální a nádherná.
Mešita je stále v provozu a zutí bot je samozřejmostí. Měla jsem svůj šátek a tak jsem si nemusela půjčovat místní, kterých tu mají spoustu připravených. Dokonce zde mají připravené i na vypůjčení dlouhé sukně. Myslí na vše.
V mešitě jsem požádala o focení a bylo mi to umožněno. Jen je potřeba chovat se velmi tiše a splynout. Stále se zde někdo modlí.
Takže zachovat klid a ticho je samozřejmostí. Ještě bych se ráda zmínila o bezpečnosti. Prozatím máme velmi dobrý pocit a cítíme se nesmírně bezpečně. Policii vidíme minimálně, ale pokud je potřeba, tak jakoby se vynoří odnikud. Lidi tady nijak nic neporušují, nikdo na nikoho nekřičí nebo není nijak ošklivý. V nacpané tramvaji k prasknutí automaticky všichni pouští staré lidi sednout, nebo když se uvolnilo místo a já stála mezi samými muži, tak mě uvolnili cestu a zvali mě posunky, abych si sedla. Nikdo nás nijak neobtěžoval a naopak se lidi spíš pousmějí a pokynou hlavou. Stojíme na poměrně odlehlém místě na periferii a máme vzadu kola za víc jak třicet tisíc a přesto se o ně nijak valně nebojíme. Na ulici stojí štos vajec a nikdo si ho nevšimne. Nevím, co vše Alláh hlásá a co vše musí dodržovat jeho věřící, ale určitě je v tom slušnost a možná i nepokradeš a podobné věci. Ale budeme v této zemi skoro dva měsíce, tak jsem zvědavá, jak nás tato země ještě překvapí.
Archeologické muzeum a Muzeum starověkého Orientu jsou dnešní poslední památky, které máme v plánu zdolat.
Obě muzea spolu sousedí a tak to máme hned vedle sebe. Každopádně je zde soustředěno obrovské množství artefaktu z nejstarší doby osmanské říše, starověkými artefakty, římskými sochami a starověkými dokumenty o vyspělé civilizaci, která zde byla.
Celé jedno patro Archeologického muzea je věnováno vykopávkám z Troje.
Je tady mnoho krásných soch z Řecka a Itálie ukořistěných i darovaných.
Sbírka sarkofágů lýkijských, fénických včetně jednoho egyptského sarkofágu. Nejvíce jsem se těšila, na nejelegantnější Alexandrův sarkofág, který byl bohužel u restaurátorů. Místo něj byl na jeho místě jiný přepychový sarkofág.
Vypadá to, že místní muzea mají tolik předmětů k vystavování, že si mohou vybírat, co vystaví.
Viděli jsme i egyptsko-chetitskou Kadešskou smlouvu, která je považována za první mírovou dohodu světa.