Ostrovy věčného jara - Kanárské ostrovy
Ostrovy věčného jara
Muselo uběhnout pár měsíců, abych si v hlavě srovnala, urovnala, utřídila a uvědomila, co vše jsme zažili na cestě po Kanárských ostrovech a jak moc se nám tam líbilo. Mám ale veliké obavy, že cokoliv řeknu nebo napíšu nebude dostatečně vystihovat krásu a malebnost jednotlivých ostrovů, nicméně, pokusím se alespoň pár řádky přiblížit naší, neplánovaně delší cestu po Kanárských ostrovech.
Předně, projeli jsme 5 ostrovů, na každém strávili minimálně měsíc, kromě Gran Canaria, tam jsme byli poněkud déle. Všechny ostrovy,
La Palma
Tenerife,
Gran Canaria,
Fuerteventura a
Lanzarote
jsme objeli kolem pobřeží a vnitřní části ostrovů procestovali, jak se jen dalo, autem nebo na kolech. Ujeli jsme celkem 4060 Km a spali na 85 místech a strávili na ostrovech celkem 241 dnů, z toho ve vyhlášeném Stado di Alarma – Výjimečný stav – Zákaz vycházení a pohybu vůbec, 72 dní, a to na Gran Canaria.
Asi bych měla začít otázkou, kde se v dosahu Evropy dá v prosinci a lednu chodit v šortkách, sukýnce, tílku a opalovat každý den? Malá nápověda, jsou to ostrovy, velká nápověda, Kanárské ostrovy.
Tak jako mnoho jiných jsem měla Kanárské ostrovy spojené s představou ohromných hotelových komplexů, bungalovů, přeplněných pláží a zkrátka, jedním slovem s haldou turistů, kteří sem přiletí na 14 dnů. Vždyť hned po revoluci byly Kanárské ostrovy a Španělské pobřeží u Středozemního moře jednoznačně nejatraktivnější destinace a kdo tenkrát nebyl na „Kanárech“, tak jako by nebyl. I pro to mě nikdy návštěva ostrovů nelákala. Až donedávna jsem se o „Kanáry“ nijak nezajímala a v životě by mě nenapadlo, že nakonec na ostrovech strávíme téměř rok života.
Díky našim přátelům, kteří nás pilně celou zimu, vlastně několik zim, zásobovali fotkami ze zimních ostrovů, kdy my se choulili na Azurovém pobřeží v bundách a oni jezdili na kolech v nádherné přírodě Kanárských ostrovů jen v tričkách, čímž mě příšerně štvali, volba na další zimu byla jasná. Finančně to zvládneme a pokud cestu pojmeme tak, že na každém ostrově strávíme měsíc, tak máme dost času ostrovy projet, zažít, ochutnat, poznat.
Lodní lístek pohodlně koupíme na internetových stránkách společnosti Mediterána anebo, jako my přes Čedok. Nemusíme řešit kurz, nemusíme se obávat komunikačního šumu, vše platíme klasicky převodem z účtu a komunikujeme se zaměstnancem Čedoku i případné dotazy.
Podle toho, na který ostrov míříme trvá plavba 1,5 – 3,5 dne. Nejzazší je La Palma, kde jsme měli cíl plavby a začátek putování po ostrovech. Nalodění je velmi hladké a i ti, kdo se ještě s obytným autem nikam neplavili nemusí mít obavy, že by nevěděli, kam se postavit, kdy na trajekt najet a kde na trajektu zaparkovat. Všechny přístavy jsou perfektně značené a nám stačí jet jen podle směrovek naší plavební společnosti. V kanceláři společnosti v přístavu, na základě faktury o platbě, kterou nám emailem poslal Čedok, dostaneme palubní lístek, a to je naše vstupenka na loď. Armáda zaměstnanců lodi vše řídí, už v přístavu si nás seřadí, postupně jen posunky vpouští na loď a s přehledem nás nasměruje přesně na místo, kde nás potřebují mít, protože někdo vystupuje dříve, někdo později a někdo, jako my až na poslední zastávce, v cíli plavby.
Cesta trajektem je zážitek sám o sobě. Můžeme si koupit kajutu, která je poměrně drahá, ale můžeme také, jako spousta jiných, spát na palubě v křeslech a na lavicích. Je to běžná praxe, jen to chce být maličko na tuto možnost připravený. Není problém si sebou na palubu vzít velkou tašku se spoustou věcí jako je lehká deka, polštářek, rezervní oblečení, hygienické potřeby, ručníky, počítač, nabíječky a další podle nás nezbytnosti. Na lodi máme v rámci ceny za plavbu vždy zajištěno jídlo, to znamená snídani, oběd a večeři. Na základě palubního lístku dostaneme na recepci lodě jakési stravenky, které odpovídají době naší plavby. Jídlo je výborné, je ho dost a je vždy výběr z několika druhů. Plavba na La Palmu je dlouhá, ale tak nějak velmi rychle jsme byli v cíli a mohu říct, že tři dny strávené na palubě utekly jako voda. Je důležité mít s sebou něco, co nás spolehlivě zabaví. Hlavně, plujeme do neznáma, plujeme natěšený, plujeme dychtivý, co nás čeká, a tak tu trochu nepohodlí nebereme nijak útrpně.
La Palma je podle našeho soudu asi ten nejkrásnější ostrov a dost možná i pro to, že to byla naše prvnička. Relativně malý, ale je tu vše, co bychom si mohli přát. Písečné pláže, horské túry, cyklo výlety, zóny akampady, hluboké vavřínové lesy, výhledy do dáli a samozřejmě, stabilně příjemné počasí. La Palma je protáhlý ostrov, kterému vévodí Caldera de Taburiente, kam si můžeme buď kus vyšlápnout nebo vyjet autem nebo na kolech. Vše je možné. Jen musíme počítat s tím, že najít na ostrově rovnější úsek je docela honička. Buď jedeme z kopce nebo do kopce. Vlastně na ostrově, není s ničím problém, voda, stání, nákupy, plyn a báječné prostředí. Vše je krásné tak jako na ostatních ostrovech. Správně se říká Kanárským ostrovům, ostrovy věčného jara, a ještě se také říká, že každý ostrov je úplně jiný. A je to naprostá pravda. Nádherná, zelená La Palma, svěží a rozmanité Lanzarote, na kola velmi příjemná Gran Canaria, ufoukaná Fuerteventura a dramatické Lanzarote.
Milovníci vyhaslých sopek a měsíční krajiny si na své přijdou hlavně na Lanzarote, ale ani ostatní ostrovy nemají šanci nás, jakkoliv zklamat. Mnohokrát jsem prohlásila, že cesta na Kanárské ostrovy stála za každý cent, který jsme za plavbu zaplatili.
Na Gran Canaria, ale i na ostatních ostrovech je několik míst, kde se dá pohodlně strávit celou zimu stáním na jednom místě a hodně lidí z Čech takto tráví už několikátou zimu, ale pokud jsme jen trochu mobilní a chce se nám, pak stačí popojet autem kousek, na jiné místo, zaparkovat a vyrážet do přenádherné přírody na výlety.
Vždy budu nesmírně vděčná našim přátelům Zdendovi s Alenkou, kteří nás několik zim zásobovali rozesmátými fotkami z výletů po ostrovech, kdy my někde na jihu Evropy byli v bundách, jsem vděčná, že nám ukázali cestu a možnosti, které máme, ale zatím jsme je nevyužili.
Díky jim jsme objevili ostrovy jako překrásný kout, kde se dají podnikat nesčetné výlety na kolech, a spoustu jsme jich společně podnikli, kde se dá poznávat místní historie, obdivovat luxusní botanické zahrady, malebná městečka, lenošit na plážích, grilovat v nesčetných akampádách a hlavně, kochat se oceánem, který je každý den jiný. Asi nemá cenu popisovat, kam jet a co na jednotlivých ostrovech vidět, to si musí každý sám najít a osahat. To se musí vidět,
zažít a pokud se tak stane a my na ostrovech strávíme nějaký čas, pak naprosto a plně chápu všechny cestovatele, kteří jsou ochotni celý rok šetřit a pak vydají nemalé peníze za plavbu a stráví nádherné dva, tři, čtyři zimní měsíce v úžasném teple. Není vedro, není zima, jen je příjemné každodenní zimní počasí, kdy se opalujeme, koupeme, rybaříme,
chodíme na procházky po útesech, plážích anebo jezdíme na kolech na výlety po okolí a zkrátka, kdy můžeme celý den chodit jen v tričku a kraťasech, dýcháme příjemně vlhký oceánský vzduch a je nám dobře, a to je to nejdůležitější. Tak jako nám bylo přáteli ukázáno kudy vede cesta cestička, tak doufám, že i my ukážeme dalším, že pokud to jenom trochu jde, pokud zdraví a finance dovolí, pak navštívit alespoň na jednu zimu Kanárské ostrovy je pomalu povinnost a vůbec to není o nutnosti mít obytné auto.
Mnoho Čechů si na ostrovech pronajímá bydlení v nějakém hotelovém domě, bungalovu a na ostrovy se dopraví za velmi krásné peníze letecky a pak jsou na ostrovech minimálně měsíc, ale většinou déle. Potkali jsme se s několika páry, kteří takto na ostrovy už několik let na zimu cestují a pokud nejsme nějak přehnaně náročný na luxus a stačí nám příjemně zařízený malý byt s balkonem, tak se dá pobyt pořídit za udivující cenu.
Proto vážení kolegové a přátelé, vzhůru na Kanárské ostrovy.