int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 22.11.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Trója - archeologická lokalita

 

  

Rok zapsání: 1998

Poloha: N39 57 23.2 E26 14 20.4, pobřeží Egejského moře, jižně od Istanbulu

Asi 4000 let stará Trója je jednou z nejznámějších archeologických lokalit na světě. Trója, neustále osídlená od doby asi 3000 let př.n.l. až do 4. Století n.l. je ve skutečnosti devět měst navršených jedno nad druhým.

Pro další fotky klikněte na modrý odkaz:  

Trója - archeologická lokalita

Pozůstatky z každého období ( označované jako Trója I až Trója IX ) doplňují docela velmi zdařile upravené informační cedule. Velmi hezky upravená informační cesta vede návštěvníky jednotlivými úseky vykopávek, kde jsou odkryté postupně všechna stavitelská a historická období. Nejpůsobivější troskou je zřejmě vytesávaný mramorový chrám Athénin chrám, postavený na zbytcích několika jiných chrámů asi v 1. Století n.l.. Původní rozložení chrámu lze vystopovat na zemi podle zbytků základů. Většinu území obklopují zdi z období Tróje VII a díky nim je prý snadné představit si Tróju jako opevněnou citadelu. Nejvýznamnější  osídlení tu bylo v těchto dobách zničené válkou. Zvláště zajímavé jsou kryté palácové síně z počátku doby bronzové  ( asi 3000 př.n.l. ) z červených cihel. Dneska je tato odkrytá lokalita chráněná před vlivy počasí plachtovou střechou. Celá oblast je velmi hezky upravená, plná pohodlných laviček a vyhlídek.

 Ve skutečnosti většina toho, co víme o tomto městě dnes – a zvláště o jeho desetiletém obléhání během trójské války – pochází z Homérovy epické básně Illias na které navazovalo jeho další velké dílo Odyssea, která popisuje cestu Odyssea, jednoho z řeckých vítězů u Tróje domů. Řečtí historikové uvádějí, že město existovalo ve 13. století  př.n.l. a kolem roku 333 př.n.l. navštívil město Alexandr Veliký, aby vzdal hold hrobce Achilla.

 V současné době patří velký dík britskému amatérskému archeologovi Franku Calvertovi, který zahájil vykopávky na pahorku Hisarlik (Trója)  a potom také německému archeologovi Heinrichu Schliemannovi, který v jeho práci pokračoval a později, bohužel, mnoho cenných předmětů z vykopávek ukradl a tajně odvezl do Německa. Jeho nejslavnější kořistí byl Priamův poklad: tisíce let staré zlaté nádoby, stříbrné vázy a nádherné šperky, které na sobě předvedla jeho manželka na velmi slavné a usvědčující fotografii. Tyto poklady byly navzdory slibu, že se podělí s osmanskou vládou o nálezy, propašovány do Německa a později převezeny do berlínského Říšského muzea. Roku 1945 se pokladu zmocnila Rudá armáda a dnes je celý poklad uložen v Puškinově muzeu. Poklad by měl být v blízké budoucnosti vrácen Německu a pak snad i jeho část najde cestu domů, do Turecka. 

  Nicméně až vykopávky v letech 1932 – 1938, vedené profesorem Carlem Blegenem vrhly světlo na časovou posloupnost různých osídlení Tróje.

www.uni-tuebingen.de/troia/vr/index.html - virtuální rekonstrukce

Další památky v Turecku, které bychom rádi v budoucnu navštívili. Nyní je v celé jížní oblasti Turecka velmi neklidno a tak si další poznávání musíme ponechat na dobu, až se v Sýrii uklidní situace a budeme se moci po Turecku pohybovat bez obav a starostí o vlastní bezpečnost.

 

Hierapolis-Pamukkale    Poloha: pobřeží Egejského moře, východně od Izmiru

Safranbolu   Poloha: pobřeží Černého moře

Göreme - Národní park Göreme a skalní lokality v Kappadokii    Poloha: centrální Anatolie, jihovýchodně od Ankary

Chattušaš - hlavní město Chetitů    Poloha: Anatolie, východně od Ankary

Divrigi - Velká mešita a nemocnice   Poloha:  východní Anatolie

Hora Nemrut Dag   Poloha:   Východní Anatolie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ