int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 22.11.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Svatý týden v Mule 22.1.2024

Rok zapsání: 2018 

Nehmotné kulturní dědictví nebo nehmotné kulturní dědictví je součástí deklarací UNESCO o ochraně nehmotného kulturního dědictví, známého jako ústní nebo nehmotné . 

Svatý týden v Mule je soubor katolických obřadů, které se konají ve městě Mula během Svatého týdne .​

Mula má jednu velice zajímavou tradici, a to hru na bubny. V noci mezi Bílým úterým a Bílou středou se na náměstí před radnicí shromažďují tisíce lidí převlečených do černých tunik s obrovskými bubny na náměstí a kolem něj. Několik minut předtím, než hodiny odbijí 12, pouliční osvětlení na náměstí zhasne a vše ztichne. Najednou všichni bubeníci zvednou ruce nad hlavu a boucháním klacky o sebe vytvářejí beat. Fanfáry trubek se připojují a dokončují konec úvodu. Pak vše ztichne, uplyne několik sekund a země se začne třást. Všechny bubny najednou začnou hrát. Muži, ženy a děti pochodují ulicemi celou noc a tlučou do bubnů v opakujícím se rytmu. Bubnování pokračuje celou noc dlouho do dalšího dne a často i potom.

Img_8156_2

 Předpokládá se, že tato tradice hry na bubny pochází z počátku 14. století. Dříve bubny vyráběli kováři a byly potažené zvířecí kůží. Struny byly ze zvířecích střev. Dneska je samozřejmě výroba bubnů úplně jinde, nicméně prodejna hudebnin na náměstí je plná bubnů všech možných rozměrů.

 Kdo si umí představit stovky a stovky lidí, kteří se v daný den a hodinu sejdou ve městě a všichni buší do bubnů hlava nehlava, no, to je dost děsivá představa. Musí to být ohromné dunění a věřím, že spousta účastníků je několik následujících dnů na hraně hluchoty. Ale tak jak jsme už několikrát viděli a poznali, Španělé se umí bavit a každou takovou událost si umí náležitě užít.

Festival Dítěte Ježíše z Muly a Tamborada , byla prohlášena UNESCO za nehmotné kulturní dědictví lidstva.

Během něj se oslavuje charakteristické bubnování s počátky v polovině  19. století , které představuje formu kritiky etablované moci. 

První listinné důkazy se objevují v obecních nařízeních z roku 1859 , která obsahují ustanovení proti používání bubnů během Svatého týdne: V procesích budou přítomní zachovávat řádný pořádek a vyrovnanost a v každém případě je zakázáno procházet ulice, ulice s bubny, kromě těch několika, které se svolením úřadu rozdává Bratrstvo Carmen, ai ty půjdou jen v průvodu . 4

Noc bubnů začíná o půlnoci na Zelené úterý a končí ve čtyři odpoledne na Zelenou středu . Krátce před tímto časem účastníci žádají, aby začali tlouct paličkami proti sobě, dokud se neozvou trubky interpretující 'Call to the Tamborada', takže bubeníci se shromáždili na Plaza del Ayuntamiento a oblečení v černých tunikách zahájili své vystoupení. Bubny vydávají v tomto městě charakteristický rytmus a znějí nepřetržitě. Tamboradas se také konají na Velký pátek a Velikonoční neděli v kratších hodinách.

Tamborada má kritickou povahu se zavedenou mocí, a proto se během své oslavy setkala s různými překážkami ve svém výkonu. V roce 1892 tak došlo k sérii zatčení za cvičení na buben, ačkoli byli propuštěni kvůli tlaku lidu. 

 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ