Hora Athos
Athos 2 033 m
Rok zapsání: 1988
Poloha: N40 16 E24 13, Makedonie
Fotogalerie- prosím přejděte na modrý odkaz
Posvátná hora Athos ( Agion Athos ) je řeckou svatou horou a nám se bohužel nepodařilo ani kolem ní proplout. Výletní plavby kolém celého poloostrova jsou možné pouze v turistické sezoně. Tak alespoň trocha informací a historie.
První klášter, Velkou lávru, založil na hoře Athos r. 963 n. l. sv. Athanasios. Hora byla odjakživa uctívána jako svaté místo a stahovali se sem poustevníci z dalekého okolí. Poustevníci tu vedli osamělý život a čas trávili rozjímáním a stavbou dalších klášterů. Postupně jich na poloostrově vzniklo čtyřicet a v každém pobývalo dle pramenů zhruba tisíc mnichů. Což je úctyhodné číslo. Hlavní rozkvět a jak by se dneska řeklo, bum výstavby byl v 10. a 11. st. Dodnes je obýváno dvacet klášterů, ale žije v nich zhruba 2 000 mnichů. Mnišská republika je v rámci řeckého státu neobvyklým uzavřeným celkem se svými zákony. Unikátní status poloostrova Athos byl potvrzen vládním dekretem z r. 1926, který ustanovil na poloostrově vznik teokratické republiky, nezávislé na řeckých zákonech s vlastní vládou, ale stále náležející řeckému státu. Je známo, že ženy nemají povolen vstup na toto území a je úsměvné z dnešního pohledu, že ani zvířecí samice nesmí na poloostrov. Tento zákaz trvá od dob císaře Konstantina XV., který vydal z Byzance, dnešního Istanbulu výnos o tomto zákazu a ten se dodržuje dodnes. Výletní lodě se nesmí přiblížit na méně jak 500m od břehů a vstup na pevninu je možný jen se zvláštním povolením, které vydává turistům řecký konzul v jejich domovině. Každý návštěvník potřebuje doporučující dopis řeckého konzula, kterému musí doložit, důvod návštěvy poloostrova. Žádost je pak nutné odeslat Svatému úřadu svaté hory Athos a počkat na vyjádření. I tak je to velký byznys pro mnišskou komunitu. Každý den se může do klášterů přeplavit 120 ortodoxních věřících návštěvníků a 10 jiného vyznání. Povolení stojí 30 Eur a zahrnuje ubytování a stravu na čtyři dny a tři noci. Ovšem strava je podle mnišského řádu, velmi chudá a pouze dvakrát denně a pobyt zde je také podřízen vnitřnímu řádu klášteru. Bohoslužby začínají kolem třetí nebo čtvrté hodiny ranní a pak se mniši a i návštěvníci oddávají modlitbám a rozjímání, opravami kláštera a prací na poli. To, podle mého soudu asi bude dost převažovat. Mniši se snaží být maximálně soběstačný.
Jenom namátkou pár dosud fungujících klášterů, které jsou prý postavené v nádherném stylu, plné uměleckých děl, obrazů a mozajk, krásných vnitřních výzdob a maleb. Klášter Xenófondos, Agíou Padeleímonos, Agíou Pávlou, Grigoríou, impozantní Simonopetra a další. Většina staveb je dle pramenů ovlivněna ruskými kláštery. Mnoho z nich je nyní rozpadlých a neobývaných. Několik jich v průběhu časů vyhořelo a bylo znova postaveno, ale již v pozměněném slohu a stylu.
www.mountathos.gr - oficiální stránky v řečtině a angličtině
www.inathos.gr - stránky v angličtině