Klášter Melk 16.9.2017
Poloha : 48°13′41″ s. š., 15°20′2″ v. d.
Do fotogalerie klikni na modrý odkaz:
V roce 996 si markrabě Leopold I. z Babenberku za své sídlo vybral Melk, ale v roce 1089 Leopold II. z Babenberku sídlo předal benediktinským mnichům z opatství Lambach a své sídlo přesunul do Vídně. Mniši v témže roce na skalnatém výběžku založili nynější klášter. Ve 12. století zde byla založena klášterní škola a knihovna. Ve 13. století bylo románské opatství zničeno požárem a poté znovu postaveno v gotickém duchu. V klášteře vzniklo skriptorium, které se stalo jedním z hlavních míst, kde vznikaly středověké rukopisy. Další škody způsobily v 15. století boje během reformace, kdy jako reakce na reformátory církve vyšla z Melku tzv. Melcká reforma. Přes veškerou snahu se v roce 1555 klášter stal oporou Habsburkův protireformaci. V této době došlo k barokní přestavbě kláštera. Poslední vážné škody v klášteře způsobil v roce 1683 vpád Turků.
Do barokní podoby byl klášter přestavěn v letech 1702 a 1736 Jakobem Prandtauerem. Klášterní kostel vyzdobil svými freskami Johann Michael Rottmayr a knihovnu se středověkými rukopisy vyzdobil svými freskami Paul Troger.
Vzhledem k tomu, že klášter sloužil i jako škola se mu v letech 1780 a 1790 podařilo uniknout reformám císaře Josefa II., kdy bylo mnoho jiných rakouských klášterů obsazeno a zrušeno. Podařilo se překonat i další ohrožení jeho existence během napoleonských válek, a také v období po Anšlusu v roce 1938, kdy škola a velká část opatství byla zkonfiskována státem. Majetek i škola byla opatství vrácena po skončení druhé světové války.
Přímo pod klášterem je velmi pohodlné stání pro bydlíky, ale placené s možností připojení na proud a uhrazení vody. Hned vedle tohoto parkoviště je velké parkoviště, kde se dá pohodlně stát bez placení. Klášter je velmi hezký a stojí za námahu vyjít spoustu schodů do kopce. Ideální místo na krátkou zastávku po obědě a protáhnout si nohy.