int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 22.11.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Malbork hrad řádu německých rytířů

P7310031Rok zapsání: 1997 

Poloha: N54 2 30 E19 2 0,

Na břehu řeky Nogat se vypíná mohutný hrad Malbork, dříve Marienburg ( Mariina pevnost ), Hrady byl vybudován, jak je v místním kraji zvykem, řádem německých rytířů a po dobu téměř 150 let jejich hlavním sídlem. Rozlehlý hrad byl budován po etapách.

Pro více fotek klikni na modrý odkaz :  

Malbork

Vysoká bašta a pevnost byla jako první v pořadí a stavba prvního hradu trvala skoro třicet let. Započalo se s výstavbou v roce 1276 a když se Malbork stal hlavním městem řádu, velmistr řádu se sem přestěhoval z Benátek a hrad se začal dál přistavovat. Tak vznikl Střední hrad a nakonec Dolní hrad. Tomu nejstaršímu a původnímu se říkalo Vysoký hrad. Celá pevnost byla obehnaná třemi prstenci obranných hradeb. Tam bylo jednak vězení a ve věžích se ukrývali vojáci se spoustou tehdejší munice. Hrad se postupně rozrůstal i o hospodářská stavení a různé doprovodné budovy do velikosti na tehdejší poměry nebývalé. Svojí plochou 21 hektarů se tak stal největší pevností postavenou ve středověku. Hrad byl pouze jednou dobyt v době třináctileté války v roce 1457. Stal se rezidencí polských králů při jejich cestách do Pomořanska. Po nájezdech švédských vojsk začal Malbork postupně upadat. Po prvním dělení Polska připadl Marienburg  Prusům a ti mnoho budov zničili, protože se jim zrovna nehodily. Zničili také veškerou výzdobu, protože ta zase neodpovídala kasárenskému životu. Prusové zde totiž měli kasárny.

Poté se měl stát Marienburg chloubou a symbolem slávy středověkého Německa a byl vzat pod ochranu a začalo se s jeho rekonstrukcí. Druhá světová válka hrad zase poničila. Celá východní část hradu byla vyhozena do povětří a s obnovou se mohlo začít téměˇř od začátku.

 Ohromné rozměry hradu jsou dech beroucí.  Je to nádherná impozantní stavba, na které soustavně probíhají rekonstrukční práce. Díky se velikosti, asi ještě dlouho budou.

 Zaplatíme vstupné u hlavní brány, 35 Zl a pak už je hrad jen a jen pro nás a můžeme se volně toulat místnostmi, které jsou moc hezky tematicky uspořádané.  Celkem 23 expozic s různými historickými a archeologickými náměty.

Na severní straně byla jediná přístupová cesta -  vysoká brána přes padací most a dalších pět bran dokonale chránilo tuto jedinou cestu do hradu. Pak už následuje veliké nádvoří a prohlídková trasa velmi dobře označená.

Výstava středověkého brnění a krásný sál plný jantaru. Šperky, šperkovnice a potřeby běžného každodenního života jsou úchvatné. Vše je vykládané jantarem anebo, z jantaru. Jantar je všude a některé kousky jsou opravdu překrásné.  Procházíme prastarou obilnicí, kde se zpracovávalo zrno na mouku a středověkou obří kuchyní. Vše je perfektně zrestaurované.

 Malbork je opravdu krásný hrad a plně si zasloužil zařazení do seznamu UNESCA.  Stojí to za zastavení a rezervování jednoho dne na klidnou prohlídku a vychutnání si středověkého stavebního mistrovství.

 www.imalbork.pl 

 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ