int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 22.11.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Zamošč

Rynek  Rok zapsání: 1992

Poloha: N50 43 E23 16250 km jihovýchodně od Varšavy, 300 km východně od Krakova

Pan Jan Zamojský, tehdejší polský kancléř a vrchní velitel ozbrojených sil měl báječný nápad a to, postavit si město.  Co říct, každý máme nějaké plány a sny, ovšem pan Zamojský je dotáhl téměř do dokonalosti a rovnou si postavil celé město, na tehdejší poměry a techniku, během neuvěřitelně krátké doby.

Pro více fotek klikni na modrý odkaz 

Zamošč

Většina tehdejší polské aristokracie studovala v Padově a tak i Zamojský a proto hledal inspiraci v Itálii a ne v sousedním Rusku. Na svůj velkolepý plán najal italského architekta z Padovy, Bernarda Moranda, a ten se ujal velkolepé myšlenky nakreslit a dát základy novému městu. Celý projekt začal v roce 1580 a během 11 let už bylo postaveno 217 domů a pouze 26 parcel zelo prázdnotou. Brzy byly dokončeny i všechny plánované veřejné budovy včetně paláce pana Zamojského, kostela, radnice, univerzity a impozantního systému opevnění. Pečlivý výběr místa pro nové město se brzy ukázal jako skvělá volba. Křižovaly se zde obchodní cesty z Lublinu na Lvov a z Krakova na Kyjev. To přilákalo do města spoustu obchodníků a město se brzy stalo kosmopolitním. Arméni, Židé, Řekové, Němci, Skoti, Rusové, Italové.

 První vojenský test opevnění přišel v roce 1648, kdy zaútočili kozáci a město se bez problémů ubránilo. Posléze byla Zamošč jedním z pouhých tří měst v celém Polsku, která se ubránila švédskému vpádu v r. 1656.

A  pak už to šlo s městem z kopce. Při dělení Polska Zamošč připadla kupodivu Rakousku a později se zase dostala pod carskou vládu. Poté se Rusové rozhodli město dále opevňovat a mnoho domů dostalo kasárenský vzhled a obranné prvky. Stejně po pár letech se od obrany ustoupilo a jak jinak, lidé si mnoho staveb rozebrali a odnosili na své stavby. Takové, klasické, přemísťování materiálu.

Zamošč měla štěstí i za druhé světové války. Němci si město vybrali jako centrum kolonizace. První svého druhu na polském území. Brutálně vyhnali polské obyvatele a usadili se tu Němci, kteří opět začali město zvelebovat a budovat si tu východní baštu Třetí říše. Naštěstí při úprku před Rudou armádou nestihli, nebo nestačili město zničit.

 Vše krásné je vlastně v okolí Velkého rynku ( Wielki Rynek), krásné měšťanské domy, hrající barvičkami, krásná bílá městská radnice s nádherným městským znakem a polskou orlicí. Zde je úsměvné postavení radnice v rohu náměstí. Pan Zámojský nechtěl, aby radnice soutěžila s jeho palácem a bránila mu ve výhledu a tak jí jednoduše šoupnul na stranu. Holt to je vrchnost a protože se vrchnosti nebojím tak jsem dala jako titulní obrázek právě radnici. Mimochodem, monumentální schodiště bylo dostavěno mnohem později a radnice tím jen získala na kráse a ladnosti.

 Měli jsme plán města, ale mnohem příjemnější je se bezcílně potulovat ulicemi a uličkami, podívat se do zámku a posedět na náměstí. Měli jsme také kliku, bylo krásné počasí a tak to naše courání nemělo chybu.

Internet

www.zamosc.pl - stránky města

www.zamosc.wonder.pl - stránky o památkách

Další památky, které ještě na naší cestě dolů na jih navštívíme. Teda, rádi bychom je navštívili.

Malbork - hrad řádu německých rytířů

    Toruň - středověké město

Varšava - historické centrum

Krakov - historické centrum

Wieliczka - solní důl

Pro fotky klikni na odkaz níže

http://1drv.ms/1JYKYDg

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ