Bergen - Hanzovní domy
Do fotogalerie klikni na modrý odkaz.
Rok zapsání: 1979,
Poloha: N60 23 50.0 E5 19 23.0, 490 km západně od Osla
Bergen a Briggen. Trochu jsem se v tom motala, přišlo mi to stejné a stále jsem nevěděla co je co. Takže Bergen je město, které má staré město Briggen s úžasně částečně zachovalým a částečně zrekonstruovaným starým přístavním molem a úžasnámi dřevěnými domy.
Ve 12. a 13. století byl Bergen hlavním městem Norska a určitě nejdůležitějším městem v zemi. Bergen tvoří spousta starobylých ulic dlážděnách kočičími hlavami, tak jak je známe od nás. Staré město je srdcem dneska už čtvrt milionového města a je velmi krásné. U domů převládá bílá, jen na nábřeží je to o barvičkách.
Bergen byl jedním z hanzovních měst. Už jsem se o hanzovních městech hodně zmiňovala v případě pobaltí a tady je jedno z nich. Můžeme si, ale nejdříve říci, co to vlastně hanza byla. Ve středověku se v říši (Německu) vytratila silná královská moc, která by zabezpečila zájmy měst, jako tomu bylo například v Anglii nebo ve Francii.
Proto byla německá města nucena sama si zajistit ochranu před svévolí místních knížat, loupeživých rytířů a v případě zámořského obchodu, pirátů. Za tímto účelem a především k prosazování ekonomických cílů založila městské svazy. Největším a nejvýznamnějším z nich byla severoněmecká hanza. Hanza byla původně společenstvím kupců ze švédského Gotlandu (první zmínky se váží k roku 1161). Ve 13. století se však začala formovat jako spolek měst. Roku 1282 vznikla německá hanza sloučením místních hanz v prosperujících obchodních centrech, jako byl Kolín nad Rýnem, Hamburk a další. Postupně se připojila další města, takže v době svého největšího rozkvětu měla hanza na 80 členů a operovala v oblasti Severního a Baltického moře a od Flander až po východní Pobaltí a západní Rus. Vedoucí postavení získala města Lübeck, Hamburk dále k hanze patřily například Rostock, Výmar, Gdaňsk, Riga nebo Talin.
Bryggen díky své poloze a výborně chráněnému přístavu, byl kolem roku 1360 jednou z nejdůležitějších poboček a hanzy. Nicméně Braggen několikrát téměř kompletně vyhořel. Minimálně sedm požárů způsobilo téměř úplné zničení města. Nejhorší a velmi devatující požár byl v roce 1955, kdy nejenže vyhořela třetina města, ale ještě k tomu všemu v přístavu vybuchla holandská loď plná střelného prachu. Výbuch smetl střechy z domů v širokém okolí a o vytlučených oknech ani nemluvím. Lidé už měli požárů dost a tlačili radní města na definitivní stržení Briggenu a nahrazení starých domů novými. Briggen v dnešní podobě, tak jak je zachránili vlastně archeologové, kteří když už se mělo brourat, tak se ještě na poslední chvíli pustili do archeologického průzkumu a ten jim trval nakonec třináct let. Našla se obrovská spousta historických artefaktů a to už jsme se dostali do jiné doby, kdy se rozhodlo, že se nakonec hoistorická část města zachová. Hlavně tomu všemu pomohla nadace která byla založena v roce 1962. Bryggenská nadace dodnes dohlíží na autentičnost rekonstrukcí a ikdyž domy jsou v soukromém vlastnictví, nemohou si s historickám jádrem dělat co chtějí.
Jedním z největších problémů je klesající podloží, které způsobuje naklánění domů. Ale i to má své kouzlo. Krásně je to vidět na dvou domech z první řadu u hráze. Domy se k sobě naklánějí, že je až s podivem, že místní obchody mohou otevřít dveře.
Briggen je kouzelný a určitě stojí za zastávku na cestě po Norsku. Vřele doporučuji. Bez zajímavosti není zatoulat se do postranních křivolakých uliček a trochu se motat v jejich bludišti. Máme tak šanci narazit na úplně zapomenutá náměstíčka, schované dvory s parčíky a uzoučké uličky, které na nás dýchají pohodou.
Internet
www.bergen-guide.com - průvodce po Bergenu