int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 22.11.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Poreč - Eufrasiova Basilika

Rok zapsání: 1997
Poloha: N45 13 45 E13 35 40, západní pobřeží Istrie


Do foto galerie přejdi na modrý odkaz:

Poreč - Eufrasiova Basilika


Poreč se může pochlubit i mimořádným bohatstvím kulturně historických památek a v neposlední řadě i zápisem v seznamu památek světového kulturních dědictví organizace UNESCO. Pokud máme jen trochu času a chceme si drobet odpočinout od cestování, tak Poreč je ideálním místem k odpočinku.

 A právě jedinečnému klenotu - Eufraziově bazilice, kterou pro své mimořádné umělecké hodnoty a pro svůj význam v historickém kontextu UNESCO zapsalo v r. 1997 na svůj seznam, je věnována naše návštěva

Dnešní Poreč byla již na přelomu našeho letopočtu významným římským sídlem. Někdejší římské castrum z doby před Kristem získalo nejprve status municipia, v 1. století pak, za Tiberia, status římské kolonie pod názvem ColoniaIuliaParentium. Díky své příhodné poloze v průběhu římské kolonizace Istrie, jakož i silnému opevnění získávala stále významnější postavení, které dosvědčují zbytky výstavných antických chrámů na západní straně fóra, dnešním náměstí Maraforu a dochovaná urbanistická struktura města.

Největší uměleckou hodnotu baziliky však představuje mozaiková výzdoba v hlavní apsidě, která tvoří jeden ikonografický celek, umožňující nahlédnout do byzantských náboženských představ. Jsou to mozaiky monumentálního cařihradského slohu, charakteristické pro dobu vlády císaře Justiniána.

Nahoře nad triumfálním obloukem je znázorněn Kristus Vševládce s řadou apoštolů po své pravici i levici. Tato část mozaik byla restaurována na starých pozůstatcích, dolní část pak byla kompletně obnovena. V oblouku apsidy, na jeho vnitřní straně jsou ve 12 medailonech znázorněny panny a mučednice, v centru pak Kristus jako Beránek Boží. Střed apsidy vyplňuje velká mozaika Matky Boží s Ježíškem sedící na nebesích v doprovodu strážných andělů a s rukou Boha Otce nad její hlavou, která ji vsazuje na hlavu korunu věčné slávy. Vedle anděla strážného z pravé strany stojí tři mučedníci - ochránci města. Po levé straně, vedle anděla, drží mučednickou korunu biskup sv. Maurus, po jeho pravici je biskup Eufrazius, stavebník chrámu, s maketou baziliky a jemu po boku pak Eufraziův bratr, arcijáhen Claudius s malým synkem.

Dnes stojí uprostřed kaple sarkofág, v němž byly po zrovnoprávnění křesťanství zde uloženy ostatky mučedníka, biskupa Maura a dalších porečských mučedníků. Když Janované v r. 1354 přepadli Poreč a odvezli si jako válečnou trofej i relikvie porečských mučedníků, zůstal sarkofág prázdný. Pro šesti stoletích, v r. 1934 byly ostatky vráceny a odpočívají nyní pod ciboriem na hlavním oltáři Eufraziovy baziliky.

Některé části komplexu, jako např. zvonice sakristie a některé kaple byly postaveny značně později, až ve 14. a 16. století. Zvonice je nyní přístupná a je z ní pěkný výhled na město.

Sama Eufraziova bazilika má tři lodě, které jsou vzájemně odděleny arkádami se štíhlými sloupy a bohatě zdobenými hlavicemi. Sloupy, hlavice a veškerá mramorová výzdoba pochází z již zmíněných dolů na mramor na ostrově Prokonesos a je odborníky vysoce ceněna. Střední, hlavní loď je zakončena hlubokou apsidou s oltářem s pozlaceným antependiem z poloviny 15. století. Nad oltářním stolem je nádherné mramorové ciborium (tj. stříška nad oltářem nesená čtyřmi sloupy) biskupa Otona ze 13. století, jehož baldachýn je zdoben mozaikami s medailony svatých mučedníků.

Poreč však není jen Eufraziova bazilika. Ve městě zůstala zachována římská městská struktura se dvěma klasickými osami - cardem a decumanem, které tvořily základ římského komunikačního systému. Právě na nich nebo v jejich bezprostřední blízkosti se nacházejí perly středověkého stavitelství, mj. tři skvěle dochované románské domy. 

Internet
http://whc.unesco.org/en/list/809 - základní informace na stránce UNESCO
www.istra.hr - oficiální turistický portál Istrie

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ