Trogir – historické centrum
Rok zapsání: 1997
Poloha: N43 30 45 E016 15 06, Střední Dalmácie
Do foto galerie přejdi na modrý odkaz:
Dalmátské město Trogir představuje jedinečný příklad nepřerušovaného vývoje města od dob antiky až po dnešek a jedno z nejlépe zachovalých historických městských center na pobřeží Jadranu. Trogir založili v 3st.př.n.l. řečtí kolonisté ze Syrakus, což je na Sicílii a nazvali jej Tragurion. To je dobré, řečtí kolonisté ze Sicílie. Inu, asi to tak bylo. Podrobnosti si nechám do karty UNESCO a tady se jen projdeme uličkami, které máme rádi a prohlídneme si staré město jako takové. Jen bych se přimlouvalo za to, že když už je to památka zapsaná na seznam světového dědictví, měli by se také ctít jistá pravidla hry. Vyfotit jednu jedinou uličku bez klimatizace je unikum. Chápu, že je tu v létě vedro, ale pokud chce mít památka pečeť jakési výjimečnosti, která zároveň láká spoustu turistů, mělo by se ctít jakési historické minimum. To je to samé jako s talíři na satelit. Ověšené historické domy satelitními přijímači, není žádná pastva pro oči a ještě ke všemu to vypadá dost děsivě. Trogir leží na malém ostrůvku a je přístupný přes kamenný most. Hlavní a nejslavnější Místní památkou je katedrála sv. Vavřince. Katedrála má jednu z nejhezčích ukázek románské architektury a tou je majestátný vstupní tesaný portál. Dva lvi střeží vchod. Nad nimi se tyčí sochy Adama a Evy a spousta dalších doprovodných soch. Překrásné tesané lunety nade dveřmi ukazují různé výjevy z venkova, lovecké výjevy a jedna luneta je věnována narození Ježíše. Vnitřek katedrály je údajně také krásný, ale my jsme ho neviděli. Pro jistotu je vše zavřeno, zamřížováno a nepřístupno.
Ještě se v krátkosti zmíním o docela ojedinělé katedrální zvonici. Ta byla postupně stavěna několik století. Je to úžasná přehlídka vývoje tehdejšího stavitelství. Nejnižší patro se začalo stavět na počátku 15. století, řekněme v letech 1410 a je to ryzí gotika, tu mám hodně ráda. Prostřední patro je někde uprostřed, ne jen podlaží, ale i staletí. Mezi 15 a konce 16. stoletím a tady je benátská gotika, protože v té době zde panovali Benátčané a přivezli si sebou i svojí architekturu, kterou už jsme mohli několikrát obdivovat. No a poslední patro je stavěné na konci 16. století a je už postaveno v renesančním slohu. Tak na jedné věži můžeme hezky pozorovat vývoj stavitelství a kupodivu to ani nepůsobí nijak rušivě a ošklivě. Je to tak nějak, hezky navrstvené, nebo ještě lépe, hezky různé a přesto úžasně harmonické.
Prastará hodinová věž je hned naproti kostelu a k místní architektuře už tak nějak patří. Zatím jsme skoro na všech náměstích, které jsme v poslední době navštívili, nějakou hodinovou věž měli.
Mohutná benátská pevnost Kalemargo je jakousi tečkou za celou prohlídkou. Pevnost je až na konci a působí dojmem jakési osamocenosti, ale původně byla pevně propojená s městem a s hradbami. Vše je doplněno parádním, novým nábřežím, které se povedlo. Velmi příjemné posezení s výhledem na lodě a krásné palmy máme hned vedle sebe. Palmy tu stále a pořád obdivujeme.
Půdorys starého města vznikl ještě v době antiky a v průběhu dalšího vývoje bylo město zkrášlováno dalšími světskými i náboženskými budovami. Vedle hezkých románských kostelů tady stojí renesanční a barokní paláce z doby, kdy město bylo součástí Benátské republiky. Podle zápisu na seznamu Unesco tvoří Trogir vynikající příklad středověkého města vyrostlého na základech antického města, které si zachovalo svou původní zástavbu s minimem moderních zásahů.
Internet
http://whc.unesco.org/en/list/810 - základní informace na stránce UNESCO
www.trogir.org - turistický průvodce