22.6.2014
22.6.2014
Rozpočet – koncepce nákladů
Důchodové pojištění a možnost předdůchodu
Dalším důležitým bodem bylo jak postavit rozpočet nad kterým jsme strávily hodiny a hodiny diskusí. Jelikož máme oba dva ještě hodně let do důchodu, první byla otázka důchodového pojištění do průběžného systému, abychom měli v budoucnu nárok na jakýsi důchod. Další možnost je Důchodové připojištění , které máme oba dva založené již dost dlouho. Další je platba Zdravotního pojištění, otázka Předdůchodů a různých pojištění na cesty. Nejdůležitější je pro nás neuzavřít si cestu k standardnímu důchodu, který možná a v námi neznámé výši dostaneme. Takže několik cest na Správu sociálního zabezpečení, kde samosebou dostávám jen kusé informace a možnost tzv.předdůchodu mě donutila ke korespondenci s příslušným ministerstvem, protože na dotazy zodpovědných pracovnic jsem se nedozvěděla skoro nic. Kouzelná byla jedna referentka, které jsem na dotaz, kdy budeme chtít odejít do předdůchodu řekla, že až za 5 let tak mávla rukou a řekla „ prosím Vás, co bude za pět let to nikdo neví „…. bezva a pak si má jeden něco naplánovat. Takže v tomto ohledu jsem pracovala s informacemi z ministerstva. Jedná se o to, že na standardní důchod máme nárok v cca 62 letech s tím, že musíme mít odpracováno minimálně 35 let. Potud je vše v pořádku. Aby se nám výpočet pro důchod moc nesnížil máme v plánu si do doby předdůchodu platit Dobrovolné sociální pojištění ve výši 1800,-Kč. Oba dva budeme splňovat těch 35 let a můžeme 5 let před odchodem do klasického důchodu požádat o předdůchod s tím, že musíme mít naspořeno nebo vloženo do Důchodového pilíře dnes je to III. Pilíř 30% průměrné mzdy stanovené Statistickým úřadem pro daný rok a to na 5 let dopředu. Jsou tam další možnosti, že lze využít předdůchodu minimálně 2 roky a maximálně 5 let, ale pořád za splnění základní podmínky 35 let odpracováno a složení poměrně vysoké částky, která ovšem bude postupně měsíčně zpětně uvolňována bankou, kde máme založené Důchodové připojištění – spoření. Zákon č.127/2011 Sb. Takže mám do rozpočtu další neznámou…. Jak vysoká bude za pět let průměrná mzda
Zdravotní pojištění
Dotazy na VZP jsem zjistila, že si musíme platit zdravotní pojištění v minimální částce 1200,- což je částka pro tento rok. V případě odchodu do předdůchodu je tato částka hrazena státem. Což se nám jeví jako docela významná částka. 1200,- x 5 let je 72000,- pro každého což pro oba je 144000,-, ale pozor, musí se složit oněch 30% prům.mzdy x pět let.
Důchodové připojištění
To si platíme již mnoho let a jak jsem se zmiňovala výše, je nutné k možnosti využít tzv. předdůchod. Sem si platíme 1000,- měsíčně při možnosti dosáhnout na nejvyšší úrok. Důchodové připojištění máme v plánu platit i nadále, minimálně do vstupu do předdůchodu.
Cestovní pojištění
To nám také přijde jako hodně důležité. VZP, kde jsme oba registrovaný mají dva druhy cestovního pojištění a to celoroční Turistický nepřetržitý – 4016,-Kč bez nutnosti návratu do republiky a druhou verzi, kdy se musíme aspoň jednou za tři měsíce promítnout v republice Turistický opakovaný – 1217,- Kč a v případě plnění dokázat, například výběrem z bankomatu, že jsme byli na území republiky. S ohledem na to, že se stejně chceme v těchto termínech doma promítnout, tak nejspíše zvolíme levnější variantu. Dále jsme připojištěný na platební kartě, které si také připlácíme cca 70,- měsíčně na kartu. Zde je také velmi slušné plnění, až nás to překvapilo.
Pojištění auta
Tak tady jsme ještě dost na rozpacích. Uvažujeme, že pro první roky budeme mít auto havarijně pojištěné, hlavně proti krádeži. Zdenda sice vymýšlí různá bezpečnostní opatření, aby nikdo nemohl s autem odjet, ale než se naučíme opatrnosti, hlavně já, tak asi bude dobré auto pojistit. Což dneska u Kooperativy, kde máme šanci dosáhnout na příjemné bonusy bude činit 35325,- Kč a povinné ručení 5795,- Kč vše do 3,5 tuny.Těch 35 tisíc bude hodně bolet, ale to musíme ještě dost uvážit s ohledem na země, které nás v prvním roce budou čekat.
Další výdaje
Shodli jsme se se Zdendou, že pokud budeme žít skromně a nebudeme si moc dovolovat, měl by nám stačit určitý obnos, který jsme si stanovili na stravu a další drobné výdaje, jako je telefonování, připojení k internetu, výdaje na sportovní aktivity a na kulturu což jsou různé vstupy na památky. Každopádně naše cestování bude ve velmi volném tempu, máme dost času a nikam nepospícháme. To bude právě ten největší rozdíl mezi námi a lidmi, kteří mají pár dnů dovolené a chtějí toho stihnout co nejvíce. Pak ujíždí přes půlku Evropy do cíle a pak zase honem domů. V rozpočtu máme počítáno pouze z 1000km měsíčně, což je velmi málo. Když jsme to propočítávali, tak to je něco kolem 30km denně a to je tak akorát na přesun z jednoho města do druhého. A ještě musí být na dostřel. Ale počítáme s místy, kde se nám bude líbit a tam zůstaneme týden, dva a tím získáme ušetřené kilometry na delší přesuny nebo drahé trajekty apd. Máme v rozpočtu minimální částku na dálniční známky a kempovné. Ani jedno, ani druhé nehodláme využívat. Dálnice plánujeme objíždět a kempy využívat jen v naprosto nezbytných případech. V dalších výdajích, které jsou měsíční počítáme i s částkou na servis a opravy auta, která pokud se nevyužije, bude přenesená do dalších měsíců na eventuelní větší výdaj. V plánu je ještě kolonka na ryze osobní výdaje, oblečení ,drogerie, lékárna.
Plánuji vytvořit tabulku kde budou zaznamenávány veškeré výdaje rozdělené do kategorií.