Řecko - Strategie levných nákupů potravin
Zaslané odkazy mé báječné přítelkyně Petry.
Jediná a první rada je, na cestě do Řecka dokoupit vše potřebné v Bulharsku, které je mnohem levnější a i místní z příhraničních oblastí tam jezdí nakupovat.
14 dnů cestujeme po Řecku a máme za sebou několik pokusů co nejlevněji nakoupit a mohu konstatovat, je to peklo. Potraviny jsou dost drahé, sice ne všechny, některé jsou srovnatelné, jako u nás, ale dát za 30 vajec skoro 150,- Kč jsem odmítla s konstatováním, že to je raději vysedím. Stojíme před Carrefour na okraji města s tím, že si zde dokoupíme, co potřebujeme, než se vrátíme na pobřeží. Utratili jsme 44 EUR a nic moc. Podle informací, které mám od místních, je Carfour levnější než Lidl, který hodně podražil a když jsem si udělala statistiku cen nejlevnějších druhů potravin, musím to potvrdit. Jistě, najdou se v Lidlu levnější druhy potravin, ale není jich tolik a minimální rozdíl. V Carfour doporučuji zřídit si Klubovou kartu. Je to jednoduché a i přes jazykovou barieru to lze během chviličky vyřídit. Na informacích při vstupu, jsme vyplnili formulář a hned jsme obdrželi slevovou kartu. V prodejně jsou dost často na cenovce dvě ceny. Jedna klasika a druhá pro členy a ta je až o 50% nižší. Jen je potřeba to sledovat. Tím se dostává Carfour do levnější kategorie. Každopádně z prvních zkušeností je ovoce dost drahé, koupili jsme si akorát dvě kila jablek, brambory a cibuli. Maso, podobně jako u nás, o něco dražší, jen hovězí je drahé, okolo 250,- Kč/kg a výš. Dále je zde jen jeden druh mouky a to pouze hladká a Řekové neznají ovocnou šťávu do vody nebo do čaje. Ochucené minerálky taky ne, obyčejný tvaroh a perníkové koření, zakysanou smetanu, housky nebo rohlíky. Velmi nám chybí pekárny na každém rohu s čerstvým chlebem. Regály s chlebem jsou většinou skoro prázdné, nebo je tam pár bochníčků 300 gr a hodně drahých, 1,5 EUR. Zatím kupujeme toustový chleba. Ten vychází cenově jakš takš přijatelně 920 gr / 1,1 – 1,7 EUR.. Z ovocných kompotů jsme viděli akorát broskve a ananas, ale velmi drahý. Máme za sebou polovinu měsíce a nepodařilo se nám najít ani jednu položku, která by byla laciná, nebo alespoň srovnatelná s námi.
Pokračování………….
Po měsíci stráveném v Řecku mohu maličko poradit, jak na levné nákupy v Řecku. Je mi líto, ale nijak. Je to opravdu o tom, jet sem alespoň trošku předzásobený a nežrat. Tedy, jíst tak jak se má, střídmě.
Pokud se někdo podívá do tabulky nákladů a uvidí, že jsme nakonec dokázali v přepočtu utratit jen něco okolo 150 EUR, tak je to tím, že 1. měla jsem plný mrazák kuřecího masa z Turecka a trochu zásob ovoce a zeleniny, marmelády, mléka a vajec. 2. Odpustili jsme si ovoce a zeleninu, kromě jablíček a minimum rajčata a papriky 3. Jedli jsme jen toustový chleba 4. Kupovala jsem potraviny v akci a opravdu to nejdůležitější, mouku, olej, cukr čaj, brambory, cibuli apd. 5. Kouzlila jsem z toho, co jsme měli ještě ve špajzíku a tak jsme nějak vyšli.
Pokud pojedu na týdenní dovolenou nebo o fous delší a nemám problém s financemi, nemá cenu řešit ceny. Jestliže je ale situace podobná té naší, kdy máme na jídlo omezený rozpočet, tak je dobré se na Řecko dobře připravit a nakupovat zde jen to opravdu nejnutnější. Pro druhou skupinu cestovatelů se zde pokusím shrnout, co si nezapomenout sebou vzít z potravin, které se zde nedají dokoupit nebo jsou velmi drahé. Zbytek dle uvážení. Ceny jsou v tabulce Řecka.
Co nezapomenout!
Šťávu do vody, hrubou a polohrubou mouku, ochucené minerálky, umělý cukr, obyčejný čaj + ovocný, perníkové koření, vejce, listové těsto, mražená zelenina, hovězí maso, marmeláda a med, trvanlivé mléko, rýže, olej, máslo a máslo na chleba, rozpustná nebo mletá káva, dětská krupička, ovocné kompoty, kyselou zeleninu – okurky, bramborové nebo houskové knedlíky v prášku, Granko,