int(1)

Zaujalo nás...

NAŠE AKT. POZICE

             do 22.11.2024

klikni na modrý odkaz níže pro plné funkce nutný účet u GOOGLE a přihlášení

smile

Tady jsme dnes 

 toto vidíme okolo nás



Turecko - Strategie levných nákupů potravin

V Turecku nakupujeme po procourání několika prodejen potravin a vracíme se zpět, tam, kde jsme byli spokojený s nabídkou i cenou. Nejlevnější jsou prodejny, kde se potraviny prodávají rovnou z přepravních krabic, hodně podobné našemu Penny. BIN, SOK a A*101.  Sortiment je menší, ale vše základní se nakoupí se slušnou slevou oproti velkým potravinám, styl Kaufland. Známá a častá je KIPA.  V Istanbulu jsou potraviny hodně drahé a vyplatí se dokoupit si vše potřebné ještě před vjezdem do Istanbulu. Větší potraviny a pekárnu jsme nenašli. Vše se sice dá nakoupit v maličkých krámcích, ale za mnohem vyšší cenu. Jedině se dá občas koupit levněji ovoce a zelenina, pokud potkáte větší stánek a mají zrovna na něco slevu. Potud Istanbul jako výjimka. Balená voda není problém. Je dost laciná. Vodu lze načerpat v případě nouze z toalet, ale na příjezdu do Istanbulu je spousta čerpacích stanic a skoro všude mají venku hadice s vodou a na požádání můžete dotankovat vodu do nádrží. To nikdo neřeší. V Turecku není jediný problém s vodou. Cestou z Istanbulu do Troje, podél pobřeží, je hodně přírodních pramenů z hor se skvělou čerstvou vodou a lze jí pohodlně načerpat do kanystrů a nanosit do nádrže. V městečkách, na pěších zónách u pobřeží, jsou vodovodní kohouty s pitnou vodou. Skoro všude jsme na ně narazili.

Vepřové se samozřejmě v Turecku nekoupí. Kuřecí maso jsme koupili velmi lacino. Celé kuře, 1 kg za 3,9 – 4,9 TL = 39 - 49,- Kč. Za tu samou cenu se mohou koupit jen stehna nebo prsa. Velké potraviny jsou v nabídce nejlevnější.  Řeznictví, kterých je hodně, a jsou velmi na úrovni, jsou o třídu dražší ve všech druzích masa. Ovšem maso je nádherně očištěné, čerstvé a veliký výběr, ale drahé. Hovězí přední cca 40 – 50 TL, hovězí zadní je dražší a svíčková nebo roštěnec cca 65 TL, skopové je okolo 55 – 65 TL za 1 kg. Ochutnali jsme několik druhů klobás, kopírují cenu masa a nám osobně vůbec nechutnali. Velký výběr kozích výrobků, sýrů, mléka, jogurtů je také poměrně dost drahý. Vyplatí se kupovat bílý jogurt ve velkém balení 1kg až 2kg a k tomu si koupit velké balení marmelády nebo džemu s celým ovocem. Ovocný jogurt  Danone 3,5 TL a čerstvé mléko cca 3 TL.  Krabicové mléko 1 l, (výběr cca 15 druhů včetně kozího, nejdražšího) se dá koupit v akci za 1,85 TL 3% tuku, jinak 2 - 6 TL.  Sýry, vynikající, jsou také dražší, ale lze koupit druhy i v naší cenové relaci. Káva a Nescafe je za stejnou cenu jako u nás. Neobjevili jsme klasickou ovocnou šťávu do vody. Používám jí do velké konvice s čajem, který pijeme celý den. Těstoviny a rýže jsou za stejnou cenu jako u nás a na trhu se toto dá nakoupit ještě levněji než v kamenném obchodě a výběr z několika druhů. Rýži mají velmi kvalitní. Med, prodávají ho stáčený nebo i s plástvemi. Cena je dost podobná jako u nás, jen asi bude kvalitnější než kupovaný v obchodě. To nedokážu posoudit, ale na trhu med prodávají přímo včelaři. Chleba, tak to je požitek. Pokud chceme ušetřit, v obchodě s potravinami bývá levnější než přímo v pekárně. Což bych řekla, že by mělo být obráceně, ale není. Pekáren tu mají veliký přetlak a na každém rohu nebo v dosahu, se nějaká pekárna najde. Chleba a velké veky si kupujeme před chvílí vytažené z pece a je to vynikající lahůdka. Velká veka 1 TL a chleba dle velikosti a váhy od 2 – 4 TL. Všude ho na požádání nakrájí. Nemá cenu kupovat chleba do zásoby. Ryby, těch je všude velký výběr. Nám nejbližší jsou makrely, ty jediné mají mražené a pak spousta čerstvých mořských ryb, které bohužel neznáme. Nejvíce se tady prodávají sardinky a podobné čudly. Na trzích i ve vnitrozemí, je velká nabídka čerstvých ryb. Ceny jsou od 5 TL za 1 kg a výše.  

Oleje, přesto, že Turecko je země oliv, olivový olej je drahý. Nejlevnější okolo 12 TL za litr a ani velké balení se valně nevyplatí. Úspora je minimální. Na trhu se nedostane pod 10 TL a prodávají ho většinou v 5l kanystrech od vody, v obchodě jsou to plechové kanystry 3 a 5 litrů. Slunečnicový olej je stejně drahý jako řepkový okolo 4 TL. My jsme si koupili 5l kanystr slunečnicového oleje za 19 TL. Zda je kvalitnější než náš, nedokážu posoudit, rozhodně je dražší. V nabídce je také kukuřičný a sojový olej. Všech prodávaných olejů je hodně značek,dle druhu, zpracování a kvality použitých surovin se dost cenově liší, ovšem pokud není člověk znalec, tak stejně mu to mnoho neřekne. Napočítala jsem 45 různých druhů olejů v oddělení olejů ve větší prodejně.

Ovoce a zelenina jsou bezkonkurenčně levné a dobré. Na kraji Turecka jsou akorát velmi drahé brambory, ale dál ve vnitrozemí okolo 1,5 TL. Vyplatí se trhy, kde je vždy, od každého druhu, někdo opravdu nejlevnější.  Obrovská nabídka a zážitek z překřikujících se prodavačů, stojí za procházku tržnicí. Trhy jsou skoro stále a v každém sebemenším městečku. Máme pomalu dojem, že Turecko je jedna velká tržnice. Jinak středa a sobota nebo neděle to jistí.  Při parkování buďte obezřetní. Může se vám stát, že se ráno probudíte obklíčený stánky a povykujícími prodavači. Vyplatí se pozorovat Turkyně s nákupními taškami na kolečkách, které mají ověšené ovocem a zeleninou. 100% jdou z trhu, který někde je. V zimním období je cena na trhu velmi příjemná. Obvykle obejdeme celý trh a okukujeme, co kde prodávají a za jakou cenu, vybíráme, ochutnáváme a na zpáteční cestě už nakupujeme. Vždy je několik prodavačů hodně laciných. Také se laciný a dobrý prodavač dá poznat podle shluku nakupujících žen. Olivy jsou poměrně drahé na to kolik se jich v Turecku pěstuje 6 – 12 TL za kilogram, pomeranče, mandarinky, citrony, jablka, hrušky, granátová jablka – 1 TL, kiwi, hroznové víno, jahody jsou nyní dražší 2 – 6 TL. Zelenina obecně 1 – 2 TL, papriky, rajské, mrkev, celer, pórek, cibule. Dražší jsou brambory 1,5 TL, česnek 5 TL, (ten je děsně mrňavý, lépe si ho vzít z domova), žampiony 5 TL, květák 2 TL vše za 1 kg.

Na trhu i v obchodech je velká nabídka čerstvých sýrů, tvarohů a homole másla. Několik druhů sýrů typu Balkánský sýr.

Alkohol je drahý a vůbec se nevyplatí ho zde kupovat. Vodka a podobné destiláty od cca 55 TL až 80 TL a pivo ½ l od 3 TL výše. Víno 0,7 l, od 10 TL výše.  Alkohol je v Turecku obecně velmi drahý.

 

Do Turecka se budeme vracet. Díky nestabilní situaci na jihu jsme cestování po Turecku ukončili v Tróji a příště bychom rádi projeli celý jih další zajímavé oblasti. Později si sem vložím soupis potravin, které bude dobré mít sebou, protože jsem je zde buď nesehnala, díky odlišnosti kultur nebo, jsou pro nás velmi drahé. Nevím, kdy se sem znova dostaneme, a s ohledem na postupující sklerózu bude lepší, když si sem vytvořím seznam nejdůležitějšího.

 

Další karta bude věnována Řecku. 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | mapa stránek | diskuzní fórum | výměna odkazů

BANAN.CZ