Albánie - Jak na nákupy
Albánie je pro českého cestovatele země zaslíbená. Dá se tu vše nakoupit velmi lacino hlavně ovoce a zelenina, ale k tomu se dostanu.
Vajíčka okolo 2,- Kč se odpočítávají po kusech do pytlíčků. Lahodný chleba za 20,- Kč bochník, ale je to různé. Jak kvality, tak ceny. Nicméně, všude je velmi laciný a vyplatí se najít si pekárnu. Tam je nejlepší a pekárny jsou hodně časté. Můžeme koupit levnější i dražší, ale většinou se cena pohybuje tak nějak v této úrovni. Co je trošku problém, že se téměř veškeré nákupy potravin odehrávají v malých prodejnách. Albánci si totiž nepustili do země potravinářské řetězce, jak je známe z Evropy na západ a na sever. Takže žádné Lídly tu nečekejme. Je to drobet problém, protože v malých obchodech většinou chybí ceny a stále se dotazovat na cenu je někdy dost nepříjemné. Oni jí tam nemají napsanou, protože když všichni vědí, kolik to mléko stojí, tak přeci není důvod to tam psát. Ale chudák cestovatel, aby se z toho zbláznil. To samé s prodejci ovoce a zeleniny. Opět se nám potvrdilo, jak je ošidné nakupovat u silnice, kde nemají napsanou cenu. Za mandarinky na trhu jsme platili 40 Mak a byly tam ke koupi i za 30 a u silnice paní chtěla bez mrknutí oka 150, protože neměla na kartonu napsanou cenu, a když viděla auto, tak to zkusila. Tak, my bychom nejednali jinak. Nakonec paní šla s cenou dolů a nakoupili jsme za 50 což je rozumná cena pro ní i pro nás. Na naše to vychází na 10,- Kč. Obrovský výběr slaného sýra typ balkánský za 60,- Kč za kilogram. Samozřejmě jsou i dražší, hlavně ovčí a kozí, ale ty jsme nekupovali. Všude se dá sýr koupit a je výborný. Olivy, několik druhů a opět za velmi rozumnou cenu. Okolo 60,- kg s papričkou uvnitř. Maso je drobet dražší. Okolo 200,- Kč za kilogram. My jsme kupovali kuřecí a to vycházelo okolo 60,- za kilogram. Není důvod se obávat masa na tržišti. Vše je čerstvé a maso je pěkné, opracované a libové. Žádné oválené kousky smutně čekající na kupce. Maso většinou visí na hákách a je nám uříznuto, nebo useknuto na co si ukážeme. Zelenina je neskutečně laciná v polovině listopadu se na trhu v pohodě koupí vše za 50 Mak což je necelých 10,- Kč. Rajčata, papriky, jablíčka, mandarinky, pomeranče. Velmi laciný pórek, brambory a cibule, mrkev. Neexistuje celer. To mě velmi udivilo. Celer, pastiňák nebo petržel, tak ta tady vůbec není. Jelikož mě došel celer do polévky, velmi jsem ho sháněla, ale bez úspěchu. Ani celerová nať. V Turecku například prodávali celerovou nať, ale celer se tam nedal koupit, tady ani tu nať nemají. Ale to je jen drobnost. Víno a pivo je vcelku jako u nás. Za velmi podobné peníze. Zkrátka vše z ovoce a zeleniny se dá koupit za velmi lacino. S ohledem na to, že se výpěstky prodávají absolutně všude, není problém si vybrat prodejce a cenu. Laciné jsou cukrářské výrobky, dorty.
Z potravin jsme ještě nakupovali velmi laciné těstoviny, rýži, slunečnicový olej. Poněkud dražší jsou sýry na mazání a mléko. Litr čerstvého mléka se pohybuje okolo 20,- Kč, což je jako u nás. Máslo je také kolem 30,- Kč. Kupovali jsme dvakrát typ Rama na ranní snídaně 500gr za 40,- Kč. Velice lacinou mají kávičku v restauracích, ale je potřeba se nejdříve podívat na ceník, protože někde je dražší.
Nicméně káva na náměstí za 10,- Kč nemá obdoby a všude dělají nesmírně silné výborné presso. Samozřejmě i jiné druhy kávy, ale to píšu jen pro info.
Většinou dělám tabulku potravin, ale v případě Albánie to nemá moc cenu. Buď jsou potraviny za totožnou cenu, nebo jako ovoce a zelenina, výrazně levné. Každopádně, trhy jsou skvostné a místní lidi ještě lepší. Ti jsou naprosto úžasní. Pokud pojedete do Albánie, připravte se na hromady ovoce a zeleniny, báječné nakládané olivy s papričkou a kila vynikajícího balkánského sýra a to vše za luxusní ceny.