2023 Finance na cestách - díl první
2023 Finance na cestách - díl první
Předně si musíme dát do kupy svoje priority a odrazit se od toho co chceme, jak si to svoje cestování představujeme a pak teprve, jestli na ty svoje spády máme dostatek financí a jestli jsme schopni to co bychom rádi ufinancovali. Pokud bychom rádi strávili převážnou část roku na cestách, tak si musíme sednout a opravdu pečlivě začít plánovat, než začneme podnikat kroky, které jsou mnohdy nevratné. Blok a tužka nám na prvních několik měsíců plánování bude bohatě stačit, víc nepotřebujeme. A začínáme psát, sepisovat, vymýšlet, upravovat, seškrtávat, přidávat, ubírat a zvažovat a uvažovat, kam až jsme ochotný zajít a co vše jsme ochotný obětovat, jak jsme ochotný se uskromnit a jak moc nás to bude bolet. A nebo jsme střelci a vrhnem se do víru cestování bezhlavě s tím, že to nějak dopadne. Skutečně jsme poznali několik takových lidí, kteří vše prodali, koupili si auto a vyjeli, bez plánu, bez rozmyslu, bez propočtů a nedopadlo to dobře.
Takže, dáme si na jednu stranu příjem, jaký máme, je jedno jestli je to z důchodů, z pronájmů anebo z práce na dálku. Do další kolonky dáme majetek, který si musíme rozdělit na zbytný a na nezbytný. To znamená, který můžeme časem nebo hned prodat, využít, vyčerpat a který si chceme nebo musíme ponechat. No a pak je asi nejdůležitější kolonka výdaje.
Tady je to velmi ošemetné. Mnoho lidí si vůbec neuvědomuje, že cestování na delší čas sebou nese výdaje, které při krátkodobém výjezdu neřešíme. Ty řešíme doma, po návratu a do cestování zahrnuty nejsou. Pak máme velmi zkreslený plán předpokládaných výdajů, a to nás může v budoucnu nepříjemně zaskočit. Samozřejmě, velmi důležitá je rezerva, která by měla být dostatečná s ohledem na stáří našeho vozu, na výměnu opotřebovaného zařízení a tak podobně. Nemůžeme kdesi na odpočívadle stát dva měsíce, než našetříme na novou autobaterii. To je jen příklad, musíme počítat s tím, že se nám cestou něco rozbije a my to musíme hned, okamžitě řešit a pojistka je nám v tu chvíli k ničemu anebo to jednoduše neřeší. Příklad, v Itálii se nám rozbila v kuchyni vodovodní páková baterie, máme jí se spínačem. Jistě, mohla jsem to vyřešit, že baterii používat nebudu a veškerou vodu si budu tankovat z kanystru, to jde chvíli, ale ne dalších 6 měsíců, které byly před námi. V Albánii se nám rozbila tryska u lednice a z Dethleffs ji za námi posílali. Měli jsme před sebou ještě celou zimu a bez lednice je cestování docela náročné. Plác ho, a máme 6 tisíc v háji. Takových situací je spousta. Nákup nezbytného musíme řešit hned, za pochodu, za jízdy. Nemůžeme si myslet, že to nějak vydržíme, že to nějak dáme. Nedáme anebo nám to velmi znepříjemní cestování a my přece chceme, aby se nám to cestování líbilo. Zde bych doporučila kouknout se na odkaz Naše auto, kde Zdenda rok po roku popisuje co vše na cestě na našem autě opravoval.
Pokusím se postupně probrat jednotlivé kapitoly Financí na cestách.
Začala jsem rezervou, ale ono je to jedno, čím začneme propočítávat naše budoucí výdaje. Sepíšeme si vše, co nás napadne, za co běžně utrácíme, protože v tom stejném gardu se budou odvíjet i naše výdaje na cestách. Hlavně se nesmíme zamýšlet, za co jsme utráceli při poslední dovolené, nebo jen maličko delším výjezdu. Musíme myslet na běžný životní náklady. Jenom taková blbost jako jsou boty. Doma jich určitě má každý spoustu, a tak není problém vyhodit staré prošlapané a z botníku si vzít jiné a ty donosit. Odsuneme tak nákup nových bot a v podstatě jsme momentálně ušetřili. V obytném autě máme jen velmi omezený počet bot, jejich množství se nám musí smrknout na konkrétní použití. Máme trekové boty na výlety do přírody, máme pantofle na chození kolem auta, máme jedny lepší tenisky do města, sandály na léto, žabky nebo něco podobného na léto k vodě a jedny pohodlné prodyšné boty na kolo. Tak a tím výčet a množství bot končí. Pokud se nám nějaká bota rozbije, rozlepí, zničí tak jí musíme briskně nahradit a to, že máme další podobné boty doma je nám k ničemu. Zase to je jen příklad a my musíme být na takovou eventualitu připravený v rezervě. Jíme všude, doma i na cestách, ale jsou země, kde jsou potraviny opravdu hodně drahé. Je dobré si vyhodit nějakou sumu kterou měsíčně hodláme za potraviny utratit. A to nejen za potraviny. Takto si sepíšeme všechny výdaje. Kultura – chceme se občas někam podívat, a ne všude je vstupné zdarma. Sport – občas si zajdeme do bazénu, nebo do sportu zahrnuji výdaje spojené s cyklistikou. Nové pláště, je potřeba vyměnit brzdy a tak podobně.
Pokračování následuje.